Lidstvo čelí svému vyhlazení. Všechno to začalo na Antarktidě…
Hideaki Anno nevytvořil pouze anime Neon Genesis Evangelion, ale i jeho manga verzi, kterou nakreslil Yoshiyuki Sadamoto. Po letech doputovala i k mým rukám v podobě pěti mohutných svazků.
Anime reflektuje Mangu, avšak v papírové formě naleznete určité detaily, které v sérii nejsou. Tyto drobnosti, pak celkově dokreslují velmi zajímavý a poměrně složitý děj. Na jehož počátku byl v roce 2000 na Antarktidě objeven tvor, kterého vědci pojmenovali jako Adam. Jenže během jednoho z testů došlo ke katastrofě, jež zapříčinila smrt poloviny lidské populace.
O 15 let později pak začíná vlastní příběh, kde v Tokyu-3 se polovojenská organizace NERV brání tvoru, který je přezdíván Andělem. NERV však nespoléhá na standardní zbraně, ale vyvinul biomechanického tvora – Evu, jež má být řízena člověkem, aby bojovala s Anděly. Více pak najdete zde.
Manga i Anime je plná narážek a symbolismu ať již z náboženství, ale i z vojenství, biologie a autorovi nejsou vzdálena ani psychologická témata, kterážto je možné poznat z názvů některých dílů či užitých pojmů. Nejčastěji je zde znát inspirace z práce Freuda a Schopenhauera. U náboženství je pak masivní zastoupení židovsko-křesťanských témat – Adam/Eva, Lilith apod. Ačkoliv těch odkazů je tam o mnoho více např. gnosticismus – viz. Nehmotný člověk a jeho božství nebo i poměrně silné zastoupení Ikonografie – interpretace pomocí symbolů/zobrazovaní mýtického výjevu, pokud se nezachoval text.
Přesto všechno se mi zdá, že manga byla více pochopitelná než samotné anime. Samozřejmě tím nechci říci, že by se některé panely snadno četly :). Jenže díky těm detailům, které v anime chyběly to dávalo větší smysl. Co mě však nejvíce mrzí je ten zpropadený konec. Nepřijde mi totiž vůbec asijský, ale spíše americký. Autor to měl utnout opravdu o několik stránek dříve.
Všem fanouškům Mangy i Anime toto dílo doporučuji. V obou případech jde totiž o jeden z klenotů tvorby!
{jcomments on}