Není nad double projekci...
Jen co jsme vypadli z projekce rudého ďábla Deadpoolova s nášivkou číslo dvě, tak jsme zapadli na nejnovější počin Rona Howarda z předaleké galaxie. Ano, ano. Je tu další z filmů, který má vyplňovat vesmír hvězdných válek o další příběhy mimo hlavní sérii. V roce 2016 jsme tu měli první takovou vlaštovku v podobě Rogue One a nyní přichází na řadu druhá. Ta nám má vysvětlit původ Hana Sola. Paradoxně přichází v květnu, což byl kdysi oficiální termín vydávání nových hvězdných válek, ale s nástupem J.J. Abramse se nám to posunulo do lukrativnějšího prosince. Han Solo se však vrací k původním kořenům. Jenže pokud se podíváte, do jakého sebevražedného slotu byl film nasazen – zleva Infinity War, zprava Deadpool 2 a brzy další konkurence, tak hnedle zjistíte, že je zaděláno na problém. Navíc jestli jste sledovali problémy, které provázelo natáčení, vyloženě špatná promo a vůbec vydání poměrně krátce po rozporuplném osmém dílu, pak je zaděláno na dvounásobný průšvih.
K mému překvapení to až taková katastrofa nebyla. Ano, je to slabší film s obsazením, které se mi moc nezamlouvalo – hlavně Alden Ehrenreich jako Solo, ale nakonec mi to až tak nevadilo. I ta Emilia "jeden výraz" Clarke měla své silnější chvilky ke konci filmu, přičemž poslední záběry s jedním nejmenovaným cameem byly opravdu povedené. Poměrně se mi líbilo, že představitelé měli nakoukány a naučeny pohyby svých starších já. Krásně je to vidět v momentech kdy Solo drží zbraň a střílí z ní nebo v případě pózy zamyšleného Landa nad hracím stolem. S Landem se však pojí i jedno negativum. Postava je v tomto filmu strašně nevyužitá a kdyby tam nebyla vůbec by se nic nedělo. Jenže to by Solo nepřišel k Falconu, že?
V každých hvězdných válkách existují pouze dva typy planet, kde se děj převážně odehrává. I zde tomu není jinak. Máme tu ledovou planetu s velmi povedeným přepadením vlaku. Preciznost CGI je na míle daleko od poměrně umělého MCU a je vidět, že ty peníze byly využity do posledního centu na kvalitu. Druhý typ planety je písečný, na níž westernově vrcholí celý příběh a opět se zde odráží kvalita v záběrech, jež nejsou před zeleným plátnem, ale jsou natočeny venku s kulisami! Nemohu zapomenout zmínit i jiná prostředí jako například úvodní honičku na industriální planetě, kde staví impérium své křižníky, či rozpoutaná rebelie na těžební planetě. Co mi však utkvělo v paměti byla neskutečně špinavá válka impéria na jedné z planet, kde bahno a zmar hráli hlavní roli. Ačkoliv byla tato sekvence poměrně krátká, tak stála za to a rozhodně chci vidět více! Ten úkrok od honosně naleštěné čisté hlavní linie byl v těch chvílích doslova šokem.
Spousta fanoušků však asi bude brblat, protože tenhle film se díky problémům stal takovým malým komorním experimentem, ze kterého čiší nejen westernové prvky (díky Woody Harrelsone!) ale i docela temnota, přičemž impérium je zde vyobrazeno jako neurčité zlo někde v dálce a rebelové jako dobro, které není hrdinům o moc blíže. Prostě přízemní příběh bez světelných mečů, který je naprosto v kontrastu oproti epickému rozmachu hlavní série. Ano byly tam chyby ve slabém příběhu, obsazení a spoustě dalších drobností, ale nakonec mi snímek sedl o mnoho více než samotná episoda osm (nepsal jsem něco podobného u Rogue One?). Rozhodně do kina jděte, ať se do sw dostane více toho bahna.
P.S. Pro ty, co viděli - Co myslíte, mohla by být Qi'ra matka Rey? Hm? Hm? :)
{jcomments on}