Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Quatermass Trilogy

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

quatermass

Profesor Quatermass přichází na scénu…

Padesátým létům vládly černobílé scifárny převážně americké provenience, avšak anglickému studiu Hammer se povedlo vyprodukovat poměrně zdařilou trilogii příběhů v nichž má ústřední roli profesor Bernard Quatermass. Jeho snem je vytvořit raketu, která by s posádkou vyletěla do vesmíru a také dále na měsíc, kde by byla založena kolonie.

V prvním filmu nazvaném Quatermass Xperiment jsme svědky prvního pokusu letu rakety s posádkou do vesmíru. Ta nedopadá vůbec dobře, protože spojení je s raketou přerušeno a brzy na to stroj havaruje nedaleko Londýna. Po rozsáhlé záchranné akci se však zjistí, že na palubě zůstal z původní tří členné posádky pouze jeden palubní technik. Ten je však ve stavu, kdy není schopen mluvit. Quatermass společně s inspektorem Lomaxem začne vyšetřovat podivné zmizení dvou členů posádky, přičemž záznamy z rakety jim moc nepomáhají. Brzy na to poslední přeživší uniká z nemocnice a za sebou zanechává podivně zohavenou mrtvolu…

Od snímku neočekávejte monstrózní naleštěné efekty dnešních blockbusterů. Tohle je rok 1955 a černobílý materiál. Jenže právě díky chybějící barvě působí snímek více stísněně. Je plný strachu, napětí i dějových zvratů. Jistě najdou se úsměvné momenty, ale tohle časem potká každý film. Obsazení i herecké výkony jsou velmi dobré, jen některým divákům může profesor přijít příliš arogantní :).

 

Druhý film, prozaicky pojmenovaný Quatermass 2 (1957) (v Americe Enemy from Space), diváka ihned strhává do děje. Quatermass se snaží pomoci mladému páru. Mladý muž byl zasažen neznámou látkou. V laboratoři je posléze zjištěno, že se taková látka na zemi nevyskytuje. Profesorovi navíc jeho kolegové z radarové stanice hlásí spousty padajících objektů v oblasti zvané Winnerden Flak. Proto se sem s pomocníkem vydává a se šokem zjišťuje, že tu stojí věrná kopie jeho zamýšlené měsíční základny.

Jeho pomocník je však zasažen neznámou látkou, když si prohlíží nezvyklé kameny. Na místo okamžitě dorazí ostraha základny, která pomocníka s podivným poraněním na kůži odvede do základny a Quatermasse vykáže. Profesor se pomocí inspektora Lomaxe dotazuje vedení základny na stav svého pomocníka. Jenže po něm jako by se zem slehla…

Opět se jedná o snímek natáčený na černobílý materiál. Tentokráte je kromě napětí přítomna rozsáhlá konspirace i dost akce. Opravdu skvělé jsou poté mohutné přestřelky v prostorách základny. Snímek mne bavil o krápánek více než díl první.

 

Na třetí snímek si britští diváci museli počkat dlouhých deset let. Vznikl až v roce 1967 a byl již natočen na barevný film. Hlavní roli se zhostil místo Brian Donlevyho Andrew Keir. Titulek filmu zní Quatermass and the Pit avšak někdy je také znám pod názvem Five Million Years to Earth. Podotýkám, že oba názvy jsou opravdu z britské distribuce.

Vlastní děj je poměrně jednoduchý. Při ražení nové stanice metra se najdou pozůstatky hominidů starých pět milionů let. Práce na stavbě stanice jsou zastaveny a naleziště je prozkoumáváno. Vykopávky však odhalují šokující obsah. Pohřbenou vesmírnou loď.

Jedná se o poměrně inteligentní konverzační film, který vybičuje divákovu zvědavost na maximum svými protichůdnými teoriemi o původu lodi i hominidů. Po pomalé konverzační polovině filmu přichází rozuzlení, které je pak přímo lahůdkově apokalyptické :)

Sdílejte tento článek

prechod

4131383
Today
This Month
Last Month
All days
181
30123
31987
4131383

Your IP: 18.232.179.37
Server Time: 2023-09-28 04:14:48

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME