Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Ghost in the Shell (2017)

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Shell without the ghost…

 Po nekonečném rozjímání napsat něco okolo poslední návštěvy kina, v němž nám byla promítnuta hraná verze Ghost in the Shell, jsem se rozhoupal. Jen nevím, jestli celý text mám zkrátit pouze na výše uvedené anglické konstatování nebo se prohrabat i vnitřnostmi stroje.

Nu, volím mírné prohrabání :). Tento manga opus magnum Masamune Shirowa se stal modlou všech fanoušků kyberpunku. V roce 1995 byla manga adaptována legendárním Mamoru Oshiim do podoby anime filmu. S Mamoru Oshiim se pojí i jiné jméno. Hudební skladatel Kenji Kawaii. Tato dvojce, vytvořila v devadesátých letech ultimátní dílo (a nejen jedno). Naprosto dokonalé spojení vizuálu s hudební složkou. Barvitý svět kyberpunkové budoucnosti s hluboko-myšlenkovým, meditačním příběhem o bytí stroje.

Po letech přichází s hranou verzí na scénu režisér Rupert Sanders, který má za sebou mnoho reklam, pár krátkometrážních titulů a jeden film. U sebe spoustu hereckých hvězd a na kontě bratru 180 mega. Za to má adaptovat legendu. Fanoušci se bouří proti obsazení, ale né je to ok. Dopadne to dobře! Možná tak v hlavě režiséra a producentů.

Na obranu tvůrců musím zmínit, že audiovizuální provedení, design, scénografie byly výtečně provedené. Kopie některých scén z původního filmu člověk naprosto hltal. Jenže to je celé. Nic více. Celý snímek byl klipovitý, neucelený, těkavý a místy i dost na hlavu. Prostě západ opět nedokázal uchopit, zpracovat asijskou látku a vytvořil další šablonovitý snímek. Z příběhu se tak naprosto vytratil duch, rozjímání, a i ten špinavý kyberpunk byl spíše naleštěný hi-tech. Z Majora Motoko Kusanagi se stala pouze Major, aby v nějakém záchvatu byla později ve filmu pojmenována Mira či Mira Killian. He? Aby toho nebylo málo, tak z rozjímání bytí se stala obyčejná revenge story o jednotlivcích, které zneužila korporace. Prostě jiný příběh :).

Nicméně nějaké to pomrkávání v podobě odkazů na Neuromancera, Oshiiho psa či obsazení Takeshi Kitana film trochu osvětlilo, ale nedokázalo zachránit. Snaha byla. Možná kdyby se jmenoval jinak a sorry Scarlettko, tentokrát to nedáváš ;).

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4313916
Today
This Month
Last Month
All days
219
219
41671
4313916

Your IP: 3.239.9.151
Server Time: 2024-03-01 07:02:13

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME