Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Anthropoid

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Kdo by v dnešních českých hájích neznal operaci Anthropoid…

První filmařský pokus byl v roce 1964 pod názvem Atentát. Tehdy se na režijní stoličku posadil Jiří Sequens starší, který velmi sugestivně vyprávěl o atentátu na Reinharda Heydricha. Po letech (tedy přesně v letošním roce) přichází do kin anglický film nazvaný Anthropoid od režiséra Sean Ellise, který nám opět vypráví osudy dvou vojáků českého odboje Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Samotný Ellis si napsal scénář a posadil se i za kameru. Příběh Českých odbojářů si zřejmě přehrával dosti dlouho ve své hlavě, protože naprosto vystihl ovzduší v době okupace a velmi dobře vybudoval atmosféru, která vyústila v naprosto unikátní, i když nám známý smutný konec v kostele. Bylo velmi zajímavé sledovat, jak se s materiálem vypořádá anglická provenience.

Osobně jsem měl menší problém s českým/anglickým/německým přízvukem, který trochu drásal uši a kazil dojem z filmu. Nicméně snímek není určen pouze pro Českou republiku ale i pro svět, kterému tento film může ukázat, že mezi Čechy se našlo mnoho hrdinů, jež neváhali za války, položit svůj život za svobodu.

Více jak polovinu příběhu tvoří komorní drama dvou výsadkářů, jež nejprve bojují s místními podmínkami a čekají na pokyn s Anglie. Sbírají data a žijí své životy do chvíle než přijde osudový rozkaz. I přes své pochyby jej neváhají splnit.

Celý průběh atentátu je pojat velmi sugestivně a opravdu máte pocit, že se to tak odehrálo.   V nastalé panice naši atentátníci najednou netuší, co si přesně mají počít a prchají. Němečtí okupanti ihned pročesávají okolí, avšak odboj je dokáže skrýt v kostele Cyrila a Metoděje a snaží se vymyslet plán, jak je dostat z Prahy. Bohužel i mezi Čechy se najdou kolaboranti. Jedním z nich je známý zrádce Čurda, který prozradí jejich úkryt.

Nakonec musím zhodnotit, že snímek se povedl. Měl sice své chyby, ale jako komorní drama fungoval a od atentátu jsem naprosto přestával dýchat. Rozhodně divákům doporučuji!

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4368586
Today
This Month
Last Month
All days
154
20049
34840
4368586

Your IP: 3.235.172.123
Server Time: 2024-04-17 02:43:41

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME