Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Batman v Superman

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Krvácíš... ? Sakra, po tom, co jsem viděl, jo!

A je to tady, 23.03. Měl premiéru Batman V Superman. Jelikož v týdnu by mi to nevyšlo, tak jsem nelenil a dopředu si vyčlenil sobotu na návštěvu kina. Při našem příchodu jsem byl překvapen velkým počtem návštěvníků. Přeci jen, kdo v dnešní době chodí na 2D filmy s titulkama? Asi nejsem zas tak obskurní případ :) Úvodní trailery opět připomněly, že květen bude ve znamení Kapitána Ameriky a X-Menů. Tedy, ten Marvel, ale tlačí na pilu! DC Comics se ve filmech plácá a chuť trochu zpravil Man of Steel. Nu, a právě jeho úspěch chce zopakovat právě vynořivší se Batman V Superman.

Obsazení je opravdu bohaté na známé tváře. Ať již jde o Henry Cavilla, představitele Clarka Kenta / Supermana (dle mého názoru zatím nejslušnější představitel této postavy), či Bena Afflecka v roli Batmana, jemuž sekunduje Jeremy Irons, v roli sluhy Alfréda. V roli Wonder Women se zde pak objevuje Izraelská rodačka Gal Gadot známá ze sérií Fast & Furious. "Záporáka" Lexe Luthora si střihnul Jesse Eisenberg. Všem na place poroučel Zack Snyder. Ano to je ten, co má na svědomí 300, Watchmeny, či předchozí Man of Steel. Za ty si u mne vybojoval nehynoucí slávu, nicméně za Sucker Punch zas nehynoucí zatracení. Aby byl divák ukolébán byl snímek točen i na 70mm verzi pro IMAX a k ozvučení přizván Hans Zimmer společně s Junkie XL.

Samotný snímek se skládá z několika dějových rovin, které směřují do finálního střetnutí. Tyto dějové roviny jsou od sebe dosti odtržené a zahleděné do sebe sama. Pohled je to sice sugestivně temný, ale z jejich následných prolnutí máte spíše pocit jakoby někdo film sešil sešívačkou. Již první scéna mi dává znát, že materiál se kterým se pracovalo nepatří k nejkvalitnějším. Superman se na nebesích mlátí se Zodem o planetu Zemi (ano, není nad to zrecyklovat pár nepoužitých záběrů z minula :)). Baráky padají k zemi a zaměstnanci Wayne Enteprises sedí na zadku dokud jim nedá jejich šéf pokyn k odejití z místa, zatímco sám zuřivě kličkuje k budově z níž chce zachránit všechny své zaměstnance. Nabízí se tedy otázka Není Bruce Wayne Superman? :) Ne. Je Batman (ale pššt!) a jelikož Bruce/Batman nemá nadlidské schopnosti, pak jediné, co může dělat je pozůstalým zasílat šeky ze svého tučného bankovního konta s rentou za odevzdanou práci jeho společnosti. Aby nám scénáristé vehnali do očí taky trochu slz, pak nám naservírují osamocenou holčičku, která ve zmíněném baráku měla zaměstnanou maminku. Holčičce je tak pět. Je sama na ulici. Maminka byla tam nahoře. Ach jo, co na to sociálka? Osobně nevím, ale Bruce/Batmana to rozhodně nakrkne (nevím tedy jestli ty renty nebo ta holčička) a chce regulérně rozbít hubu tomu, kdo to způsobil. Nu, a když na nebesích vidí chudáka Supermana, kterého v kleštích směruje Zod na další nejbližší barák, má jasno! Za všechno může Zod ééé tedy Superman. Má taky pláštík, takže je konkurence a ta se musí zastrašit nebo vyhnat.

Superman má mezitím dost práce se zachraňováním Lois Lanové mezi těmi tisícovkami umírajících lidí. A pak se strašně diví, že lidi jsou na něj nakrknutí, jakož i jeho šéf novin, v nichž přestrojen za Clarka Kenta pracuje. Já se nedivím. Měl udělat reportáž o fotbale, místo toho se cachtá v hadrech s botama na nohách!!! ve vaně s depresivní Lois a přitom si všímá strašné nespravedlnosti, že násilníci, pedofilové a vrazi jsou značkováni vypáleným symbolem Batmana, kterýžto ve vězení znamená rozsudek smrti. Ehm, proč? On je přeci Superman. On musí být i spravedlnost! A Batman? Ten má taky pláštík, takže konkurence a ta se musí zastrašit nebo vyhnat.

Mezitím na světlo světa vystupuje mastermind celého komplotu Lex Luthor, jehož představitel si roli vyložil tak, že má představovat někoho z obou komiksových světů. Proto chvíli hledíte na žoviálního a geniálního Lexe, kterýžto je se Supermanovým světem spojován a jakmile se na scéně objeví Batman, Lex se přepne do režimu - já jsem psychicky narušený Joker. Možná z toho pramení i mnou nepochopená nenávist k oběma postavám na střídačku. Jenže proč je nenávidí a motivy jeho jednání jsem ze snímku nějak nedokázal vyextrahovat. Nicméně v jeho psychicky narušené genialitě se dostává k průzkumu Kryptonské lodi i pozůstatkům generála Zoda. Jo. Jo. Dva roky si nechá vláda hnít tělo záporáka v mrazáku a zkoumá cizáckou loď. Pak přijde Lex, který si půjčí otisky prstů mrtvoly a získá kontrolu nad lodí. Jak fakt? To celý ten ansábl vědců stojí za starou bačkoru, že něco nevymysleli za dva roky? A co Superman? Ten celou dobu v rohu šoupe...nohama, že neporadil?

Když už nakonec přijde ta chvíle, kdy z toho všeho rupne v bedně i hlavním pláštíkářům a jdou si regulérně rozbít hubu, pak ani tato konfrontace nemá logiku. Copak o to, ta 15 minutová rubačka je hezká, ale Batmanovo nakrknutí ze zmenšujícího se bankovního konta je kontrováno Supermanovou jarní únavou, že se nevyhne ani obyčejnému granátu. A aby toho nebylo málo Snyder na scénu přimíchává další polívčičku. Doomsdaye - zakázanou Kryptonskou potvoru, která má za trest rozkopat ksichty oběma, když už to nedokázali sami, protože Martha! Jenže tu máme další úžasný zvrat v podobě Wonder Women. Celé století v utajení. Náhlé zjevení na večírku Luthora. Nyní zas na odletu, ale přivábena zpět blýskáním, jdoucím od kryptonské lodi. Že by ženský letěli na blýskavé věci je možná pravdou, ale, že by rády vysokonapěťovou elektřinu jsem ještě neviděl :)

Tahle trojka si to rozdá s Doomsdayem na férovku v takovém digitálním bordelu, který jste ještě v žádném komiksovém filmu neviděli. Jediné, čeho si v tom všímáte jsou záběry typu:

Jsem Batman, jsem v depresi, že nemůžu nic udělat, tak zůstanu stát aspoň tady. Hlavně na sebe nepřilákat pozornost Doomsdaye. Sakra.

Jsem Superman, nechávám s sebou práskat o cokoli, co je v dosahu. Nééé, sorry stojící Batmane a mlčící Wonder Woman, slyším a poznávám topící se Lois. Musím ji zachránit. Mějte se tu na chvíli hezky.

Jsem Wonder Woman, dnes se mi nechce mluvit a stačí mi máchat mečem a štítem, které jsou odolné proti naprosto cizorodé formě energie.

Jsem Lex Luthor. Éééé, kde náš drahý Lexík?

Jsem Doomsday. Whááááááááá. Destroy everything. Whááááááá!!!

Když všechno tohle digitální peklo skončí mám z něj několik poznatků. Pálí mne děsně oči, jak jsem se snažil zachytit ten souboj. Brní mi žaludek, z těch výbuchů a nedoslýchám na pravé ucho. Bolí mne za krkem z toho, jak jsem nevěřícně kroutil celou dobu hlavou nad tím, co mi bylo dvě a půl hodiny servírováno. Autoři si totiž již od počátku nedokázali s materiálem vůbec poradit. Dejme tomu, že některé linky měli smysl, než se rozvinuly a propletly, ale povětšinou jsem se jako divák neměl šanci chytit žádných motivů jednotlivých postav. V některých případech se dokonce jednalo přímo o mimosmyslové vnímání, které vyřešilo danou situaci. Ano, bylo to vizuálně hezké - Snyder má prostě oko.

Ano, bylo to hodně dobře ozvučené. Ano, bylo to pěkně temné a depresivní. Jenže to celé nedávalo, tak zatraceně smysl. Snydere, natočil si dva a půl filmu, které jsi protřepal, zamíchal a sešil sešívačkou!

{jcomments on}

 

Sdílejte tento článek

prechod

4486791
Today
This Month
Last Month
All days
70
16049
36674
4486791

Your IP: 44.192.94.177
Server Time: 2024-07-16 05:40:06

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Již nikam vedoucí odkazy

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME