Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Michiel de Ruyter

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Zakopl jsem o další evropský film, který stojí za shlédnutí…

Je zvláštní jak moc se liší evropské filmy od těch amerických. Hlavní, co člověk ihned postřehne je chybějící patos a jistá sociální forma. V tomto duchu se nese i snímek Michiel de Ruyter, který vznikl v Nizozemsku. Autoři si dali velkou práci s tím, aby snímek byl co nejautentičtější. Byla to jejich svatá povinnost, protože Michiel de Ruyter patří k největším Nizozemským hrdinům. Žil v 17. století, v němž Nizozemsko bylo jedinou „demokratickou“ republikou a král Oranžský pouze místodržitelem bez praktické moci.

Okolo roku 1650 se však země dostala do konfliktu s mocnou Anglií, jejíž námořnictvo dominovalo světovým mořím. Země si nevěděla rady jak proti Angličanům bojovat, protože tehdy kapitáni lodí bojovali každý sám za sebe a svou loď. Johan de Witt, „předseda parlamentu“ však dosazuje do čela flotily Michiela, jakožto zkušeného námořníka. Michiel zavádí do námořnictva nové postupy, které zpočátku nikomu nejdou pod nos, ale po prvním vítězství nad Anglickou flotilou je všem jasné, že volba byla správná.

Republika to však nemá lehké nejen na moři, ale i na souši. Angličané se domlouvají s Francouzi a ti vstupují s Nizozemskem do války. Stát je v krizi. De Ruyter bojuje na moři za svoji domovinu, která se postupně bortí nejen pod válečnou hrozbou, ale i díky Oranžistům, kteří ucítili možnost jak převzít moc.

Musím poblahopřát filmařům, protože snímek byl velmi kvalitně natočen. Obsazení povedené, ač jsem zprvu „pivaři“ Franku Lammersovy jako De Ruyterovy nevěřil. Celkově se podařilo zachytit tehdejší dobu i s tou tísnivou atmosférou. Pokud chcete vidět skvělé námořní bitvy, které jsou replikou reálných De Ruyterových, či jeho oddanost zemi, ne politikům, ukáže Vám tento snímek, jak vypadá pravé vlastenectví bez nánosu patosu.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4131350
Today
This Month
Last Month
All days
148
30090
31987
4131350

Your IP: 18.232.179.37
Server Time: 2023-09-28 03:49:52

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME