Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Star Wars - The Force Awakens

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Hvězdné války jsou zpět…jo a bacha na spoilery…

Již od počátku se mi nelíbilo to „nadšení“ a ta tsunami Star Wars akcí a věcí - od štětky do záchodové mísy až po novou nadupanou generaci limitované edice notebooků. V tomto mírném rozladění jsme se vydali na promítání. Ano byla to pouhá 2D verze s titulkama a počet díváků spíše průměrný. Tedy na to, že premiéru měl film tři dny zpět. Všichni si asi nechávali vyplachovat hlavu 3D verzí s dabingem.

No a už to začíná – mnou nenáviděná úvodní znělka představuje, o čem bude zápletka filmu. Ehm. Jako opravdu? Vážně má celá galaxie hledat jednoho tvrdohlavého a egocentrického Jediho? Mnó… můj myšlenkový tok je zmrazen pěkným úvodem v podobě stínu plujícího Imperiálního křižníku v mezihvězdném prostoru. Hezký. Na první záběr dobrý. Jenže pak… No, jak bych to slušně popsal. Asi tou druhou částí z nadpisu – bacha na spoilery. Originalita příběhu se po tomto záběru záhy vypařila. Ano dámy a pánové, vizionářský režisér a fanoušek (!) Star Wars tak nějak posbíral všechno ze čtyřky, pětky a šestky. Protřepal a zamíchal. Do hlavní role pasoval (dnes je to moderní) silnou hrdinku jménem Rey. V pravdě roztomilou a se sladkým anglickým přízvukem. Nechal ji sbírat šrot na písečné planetě. Aha…proč všechny Star Wars musí začínat na písečné planetě? :) Impérium. Ehm, pardon nyní První řád potřebuje získat mapu k egocentrickému Jedimu od robota, který je na té písečné planetě. Proč mi to připadá povědomé a proč je důležitý ten Jedi? Škrábu se na hlavě, protože smysl mi lehce uniká. Je to začátek, tak to třeba vysvětlí…

Ha! Je tu záporák, docela brzo, ale super. Hele moderní Darth Vader akorát si říká Kylo Ren. Proč? Nedávali si všichni na temné straně síly Darth? Asi nám moderna postoupila i do Prvního řádu. Jako záporák vypadá zatím slušně, akorát si říkám, že Leia měla mít děti se Solem a Skywalkeři vždycky inklinovali k temné straně síly (kdo sjel komiksy ví své :)). Takže, když zatím vidím dosavadní okopírovaný děj, tak to beztak bude jejich syn :D Ale pozor! Záhy se dozvídám, že hlavounem toho všeho není Ren, ale Snoke. Snoke? Divný jméno (asi od Snake – hada :)) a hele, dalším záběrem slavný J.J. nevykradl jen předcházející díly Star Wars, ale ukradl i Gluma z pána prstenů. Hustý :)

Než se stačím vzpamatovat z těch šoků, mám zpět Rey a jako bonus zdrhnuvšího vojáka FN-2187 aka Finna. No já to prostě nechápu! Rey si pytlíkuje šrot na pouštní planetě a s vesmírnou lodí lítá jakoby měla za sebou tisíce hodin v kokpitu.  Tudíž u faktu, že Finn najednou sestřeluje Tie Fightery, přestože dezertoval kvůli zabíjení, nehnu ani brvou.

Děj se nám posunuje v podobě čtyřky, pětky a šestky, asi podle toho jak si hodili autoři kostkou a na scénu přichází šarmantní Han Solo se Žvejkalem a Leiou. Kamera se jim věnuje snad jen proto, aby staří fanoušci viděli, jak nám tehdejší hvězdy zestárli a nenechává jim moc prostoru na to, aby hráli a zastínili tak svým výkonem ostatní. Mladá generace je přeci progresivnější! To se ukazuje i záhy, kdy dochází k onomu velkému odhalení Kylo Rena, který se jmenoval původně Ben. Wow! To jsou přezdívky! A to překvapení! Ano ve chvíli kdy sundá svoji modernější verzi respirátoru (proč ho vůbec nosí?) dochází k ještě většímu překvapení. Je to záporák anebo si nám herec odskočil z nějaké Shakespearovské hry? Sám nevím a podle toho jak umíněně se chová, bych spíše usuzoval na druhou pubertu kříženou s metro sexualitou. Tenhle záporák prostě nemá „koule“ :) Popravdě se mi více líbil fanatický generál Hux, který svůj výkon korunoval docela hezkým projevem o vyhlazení republiky. A svůj slib aspoň částečně splnil :).

Tím odhalil divákům superzbraň Prvního řádu. První hvězda smrti byla fajn. Stála hodně prachů a energie. Mohla všechny vyhladit, ale blbej návrh jednoho inženýra ji poslal do věčných lovišť (i když neustále u mne panuje přesvědčení, že torpéda prostě o 90stupňů nezatočí :)). Druhá hvězda byla, ač nedostavěná oříšek poněkud tvrdší, ale přeci jen, když jdou štíty dolů, flotilu rebelů už nic nezastaví. Nyní se autoři fakt hodně zamysleli a otřepaný název Hvězda smrti (Death star) vyměnili za modernějšího Zabijáka hvězd (Starkiller). Nemusíte se bát, protože u klonů a i u imperiálních důstojníků neustále vládne ta samá stupidita. Super základna má na povrchu opět slabé místo. Promiňte, ale už by někdo měl ty imperiální inženýry fakt hodit do slunce.

Popravdě rozesmála mě ta věčná stupidita a smůla impéria (potažmo prvního řádu). Byla totiž viditelná již od počátku filmu, kdy prostě Tie fightery neumí mířit a vojáci jsou na tom stejně tak. Zatímco rebelové – ano, nová republika má rebely, akorát nevím, proti komu vlastně rebelují (:)) – se vždy trefili i se zbraní, kterou drželi poprvé v životě v ruce. To je asi ta síla. Jakož i poslední letecký záběr na Rey a toho egocentrického Jediho, kvůli kterému natáhlo brk tolik lidí. Fakt to není jeho „ztracená“ dcera? V těch všech parafrázích na původní díly bych se vůbec nedivil :D

Jak jste si mohli přečíst. Scénáristicky je snímek naprostá katastrofa. Scény vykradené z předchozích dílů, přeobsazené a přeházené snad podle náhodného generátoru čísel. Navíc pospojované chabými příběhovými mosty a souboji u kterých si neřeknete ani jednou Wow ( Rey vs. Kylo je k smíchu – Rey se tváří jako Sith a Kylo zas jak uražený teenager)!  Je to prostě film bez duše, bez smyslu.

Herecké obsazení fluktuuje od fakticky povedeného - Rey je opravdu roztomilá, až po maximálně nepovedeného - Kylovi by slušel spíše Othelo. Pro zajímavost, kdo si všiml obsazení asijských hvězd The Raid – Iko Uwaise a Yayana Ruhiana? (fakt mě to pobavilo) :). Hudba je prověřený a bezchybný Williams s léty nezměněnou úvodní znělkou, kterou jsem se naučil z duše nenávidět. Triky se povedly a nemohu k nim mít větších výtek, na tohle má Abrams oko. Občasně scény vypadaly sice poněkud uměleji, ale dalo se to přežít.

Myslím si, že J.J.Abrams se jako fanoušek Hvězdných válek moc neukázal a tím, co v tomto filmu napáchal je horší zlo (ten most!!!) než, to, co provedl se Star Trekem. Doufám, že se z té slátaniny buď poučí, nebo dostane režisérské křeslo někdo lepší…hmm Christopher Nolan? Ale bacha, aby to nedopadlo jako s fyzikou v Intelstellar :)

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4131370
Today
This Month
Last Month
All days
168
30110
31987
4131370

Your IP: 18.232.179.37
Server Time: 2023-09-28 04:02:29

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME