Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Captain America - The Winter Soldier

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Marvel jede...na hranatých kolech... 

Vážení, nechal jsem se nachytat! Ano, po letech, kdy zastávám názor shlédnout filmy s lehčím odstupem, jsem v poslední době zavítával do kinosálů častěji, než je to u mne obvyklé, ale posledním filmem, v češtině honosně nazvaným Captain America: Návrat prvního avangera, což mne velmi rozesmálo, protože česká slova jsou v celém názvu pouze dvě, jsem se nechal nachytat referencemi "z venku", které byly plné superlativů. Měl mě prásknout do očí už ten českej název, z něhož je cítit rozpačitost, jak film nazvat, protože v originále se jmenuje Captain America: The Winter Soldier a po distributorské projekci se české zastoupení muselo zmateně ptát jako já po projekci, proč byl snímek pojmenován po postavě, která se nejvíce vyskytuje pouze v trailerech? 

První Kapitán Amerika byl mírně "americky" stupidní, záporák stál za starou bačkoru a film nevyužil možnosti pracovat s Hydrou v plné míře, avšak příjemné retro to bylo. Nyní se Kapitán posunul do současnosti, tedy do událostí po filmu Avengers. Formát filmu se také posunul a dostal více ze špionážního a politického thrilleru, což zapadalo do konceptu tajné organizace Shield. Na plátně bylo opravdu hezké sledovat právě toto směřování filmu ačkoli nelogičnosti narůstaly raketovým tempem. 

V prvních scénách mne velmi rozladily souboje, které byly takříkajíc na pěsti bez výrazných superschopností, což by nevadilo, ale sestříhané naprosto prasáckým stylem. Na tomto místě musím připomenout, že jsme byly na 2D verzi s titulkama, protože 3D nemusím a myslím si, že v tomto snímku nemohlo být ani nijak výrazně využito. Lituji diváků s 3D brýlemi sledovat krkolomné výtvory střihačů. 

Zápletka spiknutí se nám pěkně rozmotávala a přes větší souboje s anonymními nastrčenými záporáky po menší souboje s Winter Soldierem příběh odkrýval scénáristův pohled na dnešní svět ve kterém je člověk monitorován, sledován a jeho svoboda neznamená nic. Americký divák si to zřejmě ani neuvědomil přes tu přemíru akčního pozlátka. Nicméně po Thorovy 2 se jedná již o druhý Marvelacký film, který nám těžce potemněl. Komiksové postavy se začínají transformovat do role obyčejných smrtelníků, nejsou sice tak emocionálně lidští jako Snyderovy Watchmeni, ale aspoň nejsou tak vzdálení lidem. Kdysi byly výplodem, ikonou ideálu a dnes jsou lidmi se svými problémy. 

Jenže právě tohle rozděluje tento snímek na dvě poloviny, které spolu moc nefungují, přičemž autoři se ani nepokusili o nějakého pořádného záporáka, protože to je život a ne komiks. Universum je navíc v této podobě dlouhodobě neudržitelné. Shield vypouští obranné carriery, kterým dělal pohon Stark, fajn. Máme tu vzpouru a já čučím na oblohu. Kde je Iron man? :)

Z kina si tedy odnáším rozporuplné pocity, z toho Hype okolo tohoto filmu, který je však oproti jedničce výrazně lepší. Jediné na co si pak nejvíce pamatuji je záběr na zadek Black Widow :)

{jcomments on}

                                                                                                                                                                       

Sdílejte tento článek

prechod

4429028
Today
This Month
Last Month
All days
598
38402
42089
4429028

Your IP: 44.210.83.132
Server Time: 2024-05-26 05:27:04

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME