Mnoho z Vás jistě zná NAS servery Synology a dost uživatelů nadává na neaktulizování webmailu…
Jednoho hezkého večera mne dožral nejen starý vzhled webového rozhraní roundcube implementovaného v NAS Synology a tak nějak jsem se v tom začal hnípat. Zjistil jsem, že mail station je oddělený od roundcube, což práci se šachováním usnadnilo.
V NASu se složka nalézá na této cestě:
/volume1/@appstore/Mailstation/roundcubemail
V první fázi jsem tuto složku přejmenoval, abych se v případě problémů mohl vrátit k verzi původní, ač si myslím, že pokud se dá aktualizace balíčku je vysoká pravděpodobnost, že dojde k přepsání nové verze starou, takže s aktualizací z Centra balíčku opatrně.
Stáhl jsem nejnovější verzi roundcube a nakopíroval na NAS. Co se týče mazání, přejmenovávání, kopírování musíte se spokojit pouze s příkazovou řádkou připojenou přes SSH :). Jelikož jsem člověk lenivý, tak jsem klasicky všechny soubory nakopíroval do složky public ze které jsem je následně přesouval do interního DSM.
Nejprve přejmenování:
mv /volume1/@appstore/Mailstation/roundcubemail /volume1/@appstore/Mailstation/oldround
Následovalo přesouvání nového roundcube ze složky public:
mv /volume1/public/roundcubemail /volume1/@appstore/Mailstation/
Poté jsem vytvořil novou mysql databázi roundcube přes myphpadmin. Po vytvoření databáze následovala instalace roundcube přes webové rozhraní následované úpravou souboru /volume1/@appstore/Mailstation/roundcubemail/config/main.inc.php pro místní podmínky.
To je prakticky celé, avšak pro ty, kteří chtějí ještě kromě mailu dostat do roundcube kalendář a plánovač musí ještě nainstalovat plugin_manager. A to opět kopírováním do složky:
/volume1/@appstore/Mailstation/roundcubemail/plugins/
Povolit jej v main.inc.php v sekci Plugins:
$rcmail_config['plugins'] = array('fail2ban','plugin_manager');
Je nutné vyhradit pro správu plugin managera jeden nebo více účtů v roundcube. V tomto správcovském účtu pak stáhnete další pluginy. Pozor, je nutné si s tím trochu pohrát, protože ne všechny jsou zdarma. Po stažení je nutné přesunout tyto soubory (rozbalené) do :
/volume1/@appstore/Mailstation/roundcubemail/plugins/
Dalším úskalím jsou pluginy, které v sobě obsahují složku SQL ze které je nutné importovat dle Vámi používané databáze soubory. V případě Synology se jedná o mysql. Musí se importovat v pořadí:
Mysql.initial.sql
Mysql.nejnižšídatum.sql
Mysql.vyššídatum.sql
…
Po importu jsou vytvořeny v databázi další položky sloužící pluginům.
Poté je nutné přihlásit se do správcovského účtu, kde se zvolí nastavení a poté znova nastavení (pod Manage plugins). V něm se pomocí roletového menu vybere daný plugin a povolí se. Pokud se v horní nabídce neobjeví je nutno ještě přejít do položky Manage plugins, kde se zaškrtne.
Nu a to je celé. Nyní máte v NASu nejnovější Roundcube i s Kalendářem, plánovačem a několika dalšími pluginy.