Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Mandriva 2010 Spring - Na první dotek

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Den se sešel se dnem a po menších problémech, vyšla 8. července nová Mandriva a toto je můj první touch…

Jak již jsem na začátku zmínil Mandriva vyšla po komplikaci zvané skoro bankrot a zpozdila se takřka o měsíc. Francouzské zastoupení nebylo moc sdílné ohledně této situace, ale vše je zažehnáno a pod křídly nového investora vyšla nejnověší verze 2010.1 Spring. Myslím si však, že ještě nemá vyhráno, protože si pošramotila svou pověst a také mnoho uživatelů, kteří jsou netrpěliví, i ve světě linuxu, se začali obracet k jiným distribucím. Nejen z obav o budoucnost, ale i kvůli své vlastní nedočkavosti testovat něco nového :o). Co jsem se tak rozhlížel, tak nejčastěji skončili u Kubuntu, distribuce Ubuntu s desktopovým rozhraním KDE. Nicméně nová Mandriva je tady a u mě již převládají 64bit systémy, takže i Mandriva poprvé zažívá premiéru na této platformě.

Autoři slibují mnoho změn tak jsem zvědav, avšak již instalace napovídá, že to nebude až tak horké, protože vypadá stejně jako předchozí verze, jen je tam dovětek spring.

Instalace

Nevadí, instalace není přeci tak důležitá, protože se na ni nekouká každý den, avšak bootovací obrazovka nedoznala taktéž žádných změn. Hmm, a to samé platí o přihlašovací obrazovce. Pravda design zůstal stejný, avšak bootovací sekvence je zas o něco málo rychlejší. Ocení tohle uživatelé v době, kdy každý kouká na nový design? :). Nicméně pod kapotou tepe Kernel 2.6.33.5 tedy jeden z posledních, pokud tedy nepočítám vývojové verze :).

Zavaděč

Vlastní Boot

Logon

Takže Mandriva je o trochu rychlejší, ale co dál? Mno, prošmejdil jsem zákoutí a zjistil jsem, že došlo víceméně pouze k evoluci. Firefox povýšil na verzi 3.6.6 a nově se ve standardní instalaci objevuje prohlížeč Chromium ve verzi 5.

Menu

U přehrávačů hudby nám amarok trochu povyskočil na verzi 2.3.1 což je hezké, ale dosti uživatelů portuje na Clementine, což je „amarok 1“. Nicméně na dvd není (alespoň mi ho to nenašlo) a je pouze na zrcadlech.

Ovládací Centrum, pýcha Mandrivy

Ti, kteří jsou zastánci winamp-like stylu potěším, opět novější verzí Audaciousu 2.3. Tak to by byla hudba. Ve videu je to obdobné, jen není standardní součástí instalace oblíbený smplayer, avšak je na dvd a lze lehce doinstalovat ve verzi 0.6.9. V menu však přibyla položka avidemux na práci s videem, je zřejmé, že existují tlaky ohledně multimediálních přehrávačů a převod do jejich formátů :).

Linuxovský explorer - Dolphin

Ještě se pozastavím nad Thunderbirdem, který se dočkal v tomto vydání verze 3.0.5, Gimpu a jeho 2.6.8, open office verze 3.2-ještě postarší verze než je současná, pod křídly Oracle. Hlavní změnou pak je přechod na desktopové KDE 4.4.3. Toť na první dotek vše. Uvidíme, až otestujeme více (např. na stroji s HW akcelerací a podpora různého HW), jestli se nová mandriva vyplatí updatovat na všech pc nebo vyčkat na další verzi 2011. Tato je sice příjemná, svižnější, zatím se zdá i odladěnější, ale v podstatě nic nového převratného, dle mého názoru nepřináší. Třeba později něco objevím, ale teď pro lenochy, přečtěte si Erratu a updatujte ať si ušetříte práci s updatováním jednotlivých aplikací :D.

Widgety - upravte si plochu :)

 

Sdílejte tento článek

prechod

3079702
Today
This Month
Last Month
All days
368
1604
49209
3079702

Your IP: 3.235.56.11
Server Time: 2021-08-02 06:57:28

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME