V úterý 13.09. proběhla s velkou parádou developerská show, ve které byl představen nástupce současných Windows 7...
Konference trvající dvě a půl hodiny, byla nabita informacemi, avšak vývojáři si to nejlepší stejně nechali pro sebe a povětšinou věty balili do medových PR prohlášení. Co všechno přináší nová verze, prozatím pojmenovaná jako Windows 8?
O tom jsem se mohl dozvědět nejen z přímého přenosu konference, ale i ze zveřejněné Developerské verze, která je dostupná ve třech verzích - 32bitů, 64bitů a 64bitů s vývojářskými nástroji. Samozřejmě jsem nelenil a jal jsem se testovat.
Instalace systému (verze s vývojářskými nástroji) trvala cca 12minut a zabrala cca 12GB na pevném disku, což je poměrně solidní výkon - nicméně uvidíme, až se bude systém instalovat z DVD média či flash paměti. Všechny dialogy zatím připomínají Windows 7 a s velkou pravděpodobností se do verze finální ještě změní.
Po instalaci následuje první spuštění, které překvapí. Z dosavadních časů okolo 20sec u Windows 7 se čas smrskává (poznamenávám u čisté instalace) na polovinu.
Spuštění mám za sebou a vítá mne celoobrazovková nabídka start. Kdybych před 14dny neinstaloval Mandrivu, možná bych se i divil, ale takhle to vypadá, jakoby se Microsoft inspiroval ve světě Linuxu. Nabídka start je vyvedena v Metro stylu - jedná se o dlaždicové menu, v němž se živě mění události a bylo prvně použito u Windows Phone 7. Vypadá pěkně, leč tajně doufám, že zelené pozadí půjde změnit na jiné (a nejen jednobarevné) s tím, že by dlaždice mohly mít nastavení transparentnosti (jsem rozmazlen z takového nastavení v mém Android telefonu).
Testovně zkouším několik aplikací v Metro provedení, spouštění je velmi svižné, a vypadá efektně, avšak po spuštění ovládacích panelů padám ze židle, protože v metro stylu je celá obrazovka bílá a písmo černo-šedivé. Na tu záři se nedá koukat a nikde to nejde změnit, ale doufám, že ve finální půjde.
Naštěstí existuje i klasická desktopová verze nelišící se od Windows 7. S ovládacími panely postupně zkoumám klasické rozhraní. Do průzkumníka se vloudil ribbon na nějž mnoho uživatlů dští síru. Mně osobně nevadí a myslím si, že s ním je práce intuitivnější. Se změnami v průzkumníku (opět doporučuji nakouknout do Linuxu :)) jde ruku v ruce razantní změna ve správci úloh
Změnu poznáte na první pohled, procesy jsou hezky rozepsané, oddělené a ukazují se i podprocesy. Samozřejmostí je vytížení procesoru a zabraná paměť, nově uváděná v megabytech. Bonusem je pak využití disku a sítě danou aplikací. Velice kladně také hodnotím zobrazení spuštěných aplikací pod daným uživatelem. Dobře také působí popis služeb, a které běží či nikoli.
Po opravdu povedeném Správci úloh zkouším nainstalovat ne-metro aplikaci - Firefox. Jeho spuštění je bleskové, ale zvláštní. Nabídka start Metro detekuje ne-metro aplikaci, přepne na klasický desktop a teprve pak spouští aplikaci. Je to bleskové a to přeblikávání není právě pravé ořechové. Samozřejmě jsem se podivil, že i jiná než MS aplikace je tak blesková, abych zjistil proč tomu tak je prozkoumal jsem Správce úloh, který mi prozradil, že úloha Firefox je suspendovaná. Takže Windows úlohy neukončuje, ale suspenduje jako např. Windows mobile. V tomto případě by mne hodně zajímalo, až bude mít uživatel spuštěných mraky aplikací, jak tyto suspended aplikace zahýbou pamětí.
Samozřejmě jsem se v systému trochu povrtal a z mého vrtošení předkládám pár dalších obrázků doplněných nějakým tím shrnutím. Windows 8 Developer musím brát, tak, že je zatím ve stádiu vývoje tudíž některé věci se nemusí dostat do finále v podobě, jaké jsou teď. Co hodnotím kladně je rychlost a bleskové načítaní, suspendování aplikací, správce úloh+doufám, že se do finální verze propašuje Hyper-V (s remoteFX).
Do rozporuplné kategorie zapadá Ribbon (nicméně já spíše hodnotím kladně) a podivné přepínání ne-metro aplikací. Co spadá do záporů? U mě rozhodně defaultní Metro nabídka start, která je velmi nepohodlná na ovládání myší, není pokročile uživatelsky konfigurovatelná, jakož i další položky v metro stylu (již zmiňované ovládací panely). Tlačítko start nebudí taktéž mé nadšení, je okleštěné a po najetí na vlaječku ukáže velmi omezenou nabídku. Nicméně člověk má tendenci kliknout na vlaječku, avšak tento klik spustí celoobrazovkou metro nabídku start :/
Na úplný závěr se nabízí otázka, používat či nikoli? Myslím si, že používat a vypnout v registrech Metro nabídku :) a počkat si jak na systému Microsoft ještě zapracuje (jsou zmínky o novém systému souborů!). Prozatím vypadá jejich další počin velmi nadějně.