Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Ian Tregillis - Milkweed Trilogy

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Rok 1939. Druhá světová válka se stává ještě děsivější…

 Stává se děsivější díky americkému autorovi Ianu Tregillisovi, který nám načrtnul ještě depresivnější a temnější vizi tohoto hrůzného konfliktu v trilogii Milkweed. V alternativní realitě první knihy Hořká setba přicházejí na frontu nacističtí nadlidé, jež decimují všechny, kteří se jim postaví. Britové však mají v rukávu také jedno překvapení. Démony. A nebojí se je použít, ačkoliv za to platí vysokou cenu.

Středobodem celého příběhu je duo anglického tajného agenta Rayboulda Marshe a německé vědmy Gretel. Záměrem Marshe je ukončit válku, a to jedno jakým způsobem. Záměrem Gretel je… to ví jen ona sama, protože budoucností je mnoho, ale jedno ví jistě. Bláznivě miluje Marshe a nebojí se udělat cokoliv, aby se ji splnil sen. A Marsh? Marsh má manželku s dítětem, a Gretel pro její hry s lidskými životy nenávidí čím dál více.

První díl dokázal zaujmout svou hutnou atmosférou válečného šílenství, deprese, beznaděje a neotřelými nápady. Kniha druhá nazvaná Nejstudenější válka však ještě více přitvrzuje. Válka s nacistickou třetí říší sice vítězně skončila, ale teď celou Evropu ovládá Sovětský svaz. Všichni jsou soudruzi až na hrdé a svobodné Britské Impérium. Svobodné díky Démonům. S Damoklovým mečem nad sebou.

Marsh se utápí v depresích ještě horších než ve válce s Němci. Jeho pracovní i osobní život je v troskách a temná beznaděj na čtenáře stříká z každé strany. Aby toho nebylo málo, tak se nyní, 22 let po válce, na scéně z ničeho nic objevuje Gretel. Přichází z ruské Evropy, aby dosáhla svého vysněného cíle. A Rusové se snaží zdokonalit původní německé nadlidi, aby si pokořili svobodný Albion.

Druhý díl je pro mne skvostem. Naprostou temnou perlou plnou fyzické beznaděje, temnoty, utrpení a nestandardních sociálních dramat, ze kterých by si to jeden šel hodit. Autor zde vygradoval události na absolutní neuvěřitelné maximum, které mě hned donutilo vytáhnout na světlo boží třetí díl Nutné zlo.

V němž se nejenže mění doba, ale i svět. Marsh se ocitá v druhé světové válce. Podruhé. Bude si muset poradit nejen s vítězstvím nad Třetí říší, ale i nad složitou šachovou partií proti vševědoucí vědmě Gretel. Jenže jak obyčejný člověk dokáže porazit nadčlověka se schopností vidět všechny možné budoucnosti?

Závěr trilogie si vede do poloviny knihy velmi dobře, jenže jak se blíží konec, objevují se berličky a sem tam popírání některých předchozích věcí, aby to vlastní konec více méně dokonale zabil. Osobně mne uspěchaný a nevýrazný závěr poměrně naštval. Nicméně pokud chcete příběh bez kladných hrdinů, kterým se nic nedaří a rádi se rochníte v bahně, pak je tato trilogie pro Vás jako dělaná.

P.S.: Pro masochisty: ještě lépe funguje četba pouze prvních dvou dílů a třetí vynecháte :D (+10% k Hodnocení níže)

 

Sdílejte tento článek

prechod

4462824
Today
This Month
Last Month
All days
42
28756
43442
4462824

Your IP: 3.236.116.27
Server Time: 2024-06-25 01:46:19

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Již nikam vedoucí odkazy

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME