Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Leonard Medek - Dobrodruh 1 a 2

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Máte rádi Verneovky nebo Kiplinga? Tak to Vám Dobrodruh sedne…

 Již delší dobu jsem pátral po knihách, které jsou zasazeny do dob velkých objevů, kdy bylo ještě mnoho tajuplných míst připraveno ke svému objevení. Naposledy jsem se začetl do Cechu objevitelů, který nebyl špatný, avšak moc mi nevoněl. Čistě náhodou jsem zakopl o českého autora Leonarda Medka a jeho sérii Dobrodruh. S naprostou jistotou musím prohlásit, že to je přesně ta správná krevní skupina, kterou jsem hledal. Verne, Kipling, Indiana Jones. Skvělé!

První kniha Dobrodruh je spíše sborníkem povídek, které jsou mezi s sebou provázány. Hlavním hrdinou je Čech Franta Franta, který desertoval z Rakousko-Uherské lodě. Jeho dobrodružství čtenáře zavedou do Anglie, k Africkým břehům i do daleké a exotické Číny. Zažijete s ním eskapády nejen na moři, souši ale i ve vzduchu. V přesně dávkovaných epizodách plných akce, špionáže a mystiky.

Oproti tomu kniha druhá s dovětkem Libyjská Suita je příběhem celistvým, na jehož počátku čtenář zjišťuje, že se nám Franta Franta po dobrodružstvích uklidnil a dal se na pouhé pašeráctví. To víte, tak nám zabili Ferdinanda a na starém kontinentě propukla hrůzostrašná první světová válka. Člověk se musí nějak uživit. Jenže to netrvá dlouho a staré kontakty si opět žádají Frantových služeb. Proto se vydává do zatím neutrální Itálie, aby zjistil, co má Německý agent v Libyi za tajuplný úkol. Polovinu knihy, tak čtete naprostý špionážní román z období první světové a teprve v druhé půli se Vás dotkne standardní dobrodružství plné tajuplného zla.

Autor naprosto dokázal vystihnout atmosféru té doby a kreslí Vám (nejen slovně) před očima nádherná a nebezpečná dobrodružství, která jen tak nepřestanete hltat. Leonard Medek navrch používá archaické české výrazy (řídící kolo apod.) i s archaickými přepisy u čehož jsem prostě blahem slintal :). Již se těším na další dva díly. Tuto sérii prostě ve své knihovničce musíte mít!

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4215354
Today
This Month
Last Month
All days
356
9372
39600
4215354

Your IP: 34.228.52.21
Server Time: 2023-12-06 01:57:54

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME