Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

David Weber - Honor Harrington 3,4,5

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Člověk si říká, že přečte jeden díl, ale když příběh na sebe tak hezky navazuje…

První dva díly o kapitánce Mantichorského vesmírného námořnictva mne docela nadchnuly a tak s odstupem času jsem se pustil do třetího dílu. Jenže nezůstalo jen u něj. Rázem přišel díl čtvrtý a pátý. Kvalita všech tří byla skvělá, jen nám do děje víceméně začalo pronikat politikaření, náboženství a Havenská republiková vzpoura.

Ve třetí části totiž Havenští chtěli jednou pro vždy vymazat Mantichoru, protože jejich dávkařský politický systém se pomalu hroutí. Proto chtějí odvrátit nejen pozornost lidí od vnitropolitických problémů, ale v případě vítězství i prodloužit život systému, tak jak je nastolen. Jenže, i přes masivní ofenzívu tento tah nevychází, protože ve strategickém cíli se nachází hlavní hrdinka, jež hrdinně odvrátí drtivý příliv Haveňanů. V Havenu propukají nepokoje, které mohou být využity Mantichořany. Samotní politici Mantichory však otálejí s vyhlášením války a zároveň na přetřes dochází i na kapitána Paula Younga, který prchl z bitvy. Osobní nepřítel Honor Harringtonové a syn mocného lorda bude muset čelit válečnému soudu.

Nu, když takto otevřeně skončí jeden díl, prostě musíte po dalším sáhnout. V díle nazvaném Pole potupy mne však čekal velký šok. Žádná vesmírná bitva. Za to však politické a osobní boje, vedoucí k Honořině strašlivé osobní ztrátě, která ji dožene až na cestu za nemilosrdnou pomstou. Jenže tato osobní vendeta ji může připravit o její kariéru. Hlavní hrdinka se musí rozhodnout a její rozhodování je tak rychlé jako kulka z pistole při čestném souboji.

Čtvrtý díl uběhnul poměrně rychle a bez váhání jsem otevřel díl pátý V Exilu. Podle názvu si již vydedukujete, jak se nám Honor v předchozím příběhu rozhodla. Nicméně přes vyhazov z Mantichory ji s otevřenou náručí přijala planeta Grayson, která jí vděčí za odvrácení její zkázy. Proto je také hlavní hrdinka na této planetě místodržící (viz. Díly druhý – Čest Královny). Samo o sobě by to problém nebyl, ale náboženské přesvědčení u některých jedinců je stále dostatečně silné na to, aby zosnovali plán na odstranění ženy z vedoucí pozice. Místodržící najednou musí čelit osobním útokům s náboženským podtextem, a když už nepřátelé nevědí coby, zosnují ďábelskou sabotáž.

Mezitím se v Havenu změnilo vládnoucí uskupení a vesmírná flotila se opět dává do pohybu. Již to není ta stará flotila, ale flotila, v niž rozhodují inteligentní a zákeřní muži a ženy. Jako na potvoru se zhmotňuje smělý plán na dobití strategicky důležitého Graysonu. Pokus číslo dvě, musí být úspěšnější, protože nová vláda selhání tvrdě trestá. Honor čeká souboj na dvou frontách.

David Weber opět ukazuje, že military scifi psát umí. Ačkoliv v těchto dílech je více a více znát jeho zaměření, které vystudoval. A to politiku a sociologii. Nicméně s každým dalším dílem vykresluje a doplňuje svět Honor Harringtonové o další detaily. Svou neustálou invencí tak zachovává čtivost každého z dílů na vysoké úrovni a zatím nepropadá stereotypu ačkoliv hlavní hrdinka je klasickým příkladem kladného neporazitelného hrdiny, který se vítězně popere s jakoukoli situací.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4368581
Today
This Month
Last Month
All days
149
20044
34840
4368581

Your IP: 3.235.172.123
Server Time: 2024-04-17 02:39:41

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME