Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Aldous Huxley - Konec Civilizace

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Překrásný nový svět

Je občas až s podivem jací jsou někteří spisovatelé vizionáři...

 Jednoho hezkého dne mi můj zrak padl na knihu Aldouse Huxleyho, který svůj antiutopický román o ovládání lidí napsal již v roce 1932. Tedy o mnoho let dříve než Orwell a jeho 1984. Právě oproti chladnému až depresivnímu 1984, balancuje Huxleyho kniha na pokraji sžíravé satiry a nezaměřuje se ani tak na ovládání jednotlivců a manipulaci s nimi, protože v jeho příběhu jsou již všichni předurčeni.

Ano, autor přináší tehdejší Eugenické fantasie na papír a ukazuje lidskou společnost vypěstovanou v továrnách. Každý jedinec je předurčen k plnění určitých úkolů a díky manipulaci s plodem je i pro tento úkol náležitě deformován. Jste Alfa? Máte štěstí v loterii! Budete pracovat v továrně na plody a rozhodovat o každém z nich. Nebo budete sestavovat podprahové nahrávky, aby byli všichni šťastní! Jste Gamma? To máte ale smůlu! Bude Vám přiškrcen přívod kyslíku, aby Vaše inteligence nebyla tak vysoká a trocha alkoholu do krevní plazmy, aby jste náhodou nepřerostli nějakou tu Alfu!

Avšak všichni jsou štastní. Mají neomezený přísun drogy Somy, která odbourává veškeré chmury. Platí zde i Spotřebitelský zákon, kdy musíte prostě kupovat. Musíte spotřebovávat. Musíte si užívat, protože všichni patří všem a rodina či matka a otec jsou zakázaná a sprostá slova. Velký, moudrý F, jeho Fordstvo totiž vnuknul světu nový světový řád.

Jenže i v tomto šťastném a zaběhnutém konzumním světě se občas objeví výjimka. Jenže má šanci zvrátit chod světa?

Příběh byl velmi dobře postavený a v některých momentech hýření mi přišlo, že sleduji dnešní svět. Nicméně autor se spíše zaměřil právě na popis světa a jeho fungování než na postavy a jejich příběh. Proto tak gradace příběhu není tolik znát a konec vychází velmi do ztracena. Nicméně tato vize světa je jakoby druhou stranou mince světa Orwellova a obě jsou tak strašně blízko našemu současnému stavu...

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4462808
Today
This Month
Last Month
All days
26
28740
43442
4462808

Your IP: 3.236.116.27
Server Time: 2024-06-25 01:25:07

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Již nikam vedoucí odkazy

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME