Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Christian Dunn - Age of Darkness (Antologie)

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Age of Darkness

Přichází věk temnoty…

Již je to dávno, co jsem započal číst, dnes již velmi rozsáhlou ságu, o Horově Herezi. Kniha Age of Darkness je šestnáctým dílem a jedná se o antologii devíti textů, jež vybíral Christian Dunn. Vyběr to byl poměrně zajímavý a myslím si, že se docela hezky vyvedl. Hned úvodní Rules of Engagement mne hází mezi Ultramarines, kteří brání své světy, v sektoru Ultramar, proti zrádcovským legiím. Nejtěžší boje se odehrávají na planetě Prandium, který je systematicky likvidován legií World Eaters a jen díky kapitánovi Ventanusovi ze 4. Jednotky a ranné verzi Codexu Astartů, který je praktickou taktickou příručkou, se podaří takřka jasné vítězství World Eaters zvrátit. Nicméně nepřátelé se valí z planety na planetu a je nutné se na ně pořádně připravit díky simulovanému cvičení proti Sons of Horus. Graham McNeill opět akčně perlil a dýchala na mne atmosféra antických římanů, do níž jsou Ultramarines pozicováni.

Aby se rozjeté tempo trochu zklidnilo je mi servírován Jamesem Swallowem Liar’s Due zasazený na agrární planetu Virger-Mos II.  Na této planetě si lidé v klidu žijí a válka je pro ně velmi vzdálená, protože je to přeci jen zapadákov. Zprávy jsou však pečlivě poslouchány a jedna z nich je naprosto zdrcující: Císař je mrtev a Horus uchvátil trůn a Imperium. Na dosud klidné planetě to najednou vypadá jako by někdo odjistil pojistku od granátu. Lidé se začínají sdružovat do frakcí a brojí proti sobě. Tohle všechno pozoruje Leon Kyyter mladý klučina, který Imperium a Astarty nesmírně obdivuje. Jednoho dne do napjaté atmosféry přichází Remembrancer Mendacs, který tvrdí, že viděl pochodující Astarty. Jeho verzi lidé věří, protože na nebi viděli ohnivé čáry mířící k zemi. Ve městě se rozpoutá peklo. Leon však zjišťuje, že Mendacs není tím, za koho se vydává…

Třetím textem přispěl Nick Kyme s jeho Forgotten Sons zasazeným na planetu Bastion, jenž je neutrální. Tamější vedení se musí rozhodnout, ke komu se přikloní. Na planetu přilétá Horův vyjednavač Vorkellen a za stranu impéria Arcades z legie Ultramarinů a jako doprovod má členy legie Salamanders. Obhájit stanovisko Císaře je však velmi těžké, protože Vorkellen je velmi zkušený vyjednávač a na Bastionu není rozhodně sám. Jsou tu skrytí členové legie Iron Warrirors a Assassin Lacrymole. Horus se drží pravidla, že pokud planeta nepůjde s ním, nedovolí jí připojení k Impériu.

John French přilétl s The Last Remembrancer, posledním historikem. Při sjednocování světů pod vlajkou Imperia, spolu s armádami Astartů sledovali dění historici, kteří měli všemožnými způsoby zaznamenávat rozmach Imperia Člověka. S příchodem Horovi Hereze však byli buďto staženi nebo heretiky povražděni. Poslední z nich Solomon Voss se nyní vrací k Zemi, pod vlajkou Hora. Primarch Imperial Fists Rogal Dorn a Iacton Qruze, člen již neexistující legie Luna Wolves (nyní Sons of Horus) jej vyslýchají, aby rozhodli, jestli je nebo není Heretik.

Chris Wraight Rebirth se vrací po šesti měsících společně se čtvrtou jednotkou Thousand Sons na Prospero ze kterého jsou nyní jen doutnající trosky. Nikdo z jednotky nechápe, co se stalo a kdo za útok může. Postupně nachází stopy po legii Space Wolves, avšak v tom momentě na ně někdo zaútočí. Pointa této povídky byla trochu překvapivá, ale je pravdou, že do velkého plánu Hora naprosto zapadala.

Od planetárního pobíhání mě odvedl následujícím textem Gav Thorpe se svým The Face o Treachery, jenž je zasazen do oblasti Isstvanu V. Corax a jeho legie Raven Guard mají velký problém. Vylodili se na Isstvanu V a zjistili, že většina legií jsou zrádci. Do éteru neustále vyřvává Angron, primarch World Eaters, že vyhladí všechny členy této legie. Situace není povzbudivá, ale Kapitán Branne se lstivě přibližuje se skupinou lodí k planetě, aby svého Primarcha a bratry zachránil před Angronem a World Eaters. Stopu lodí však zachycuje kapitán lodi Dedecated Wrath Delerax, který si na Raven Guard brousí zuby. Jenže dosazení pobočník od Hora, míní něco jiného…

Po napínavém vesmírném výletu mne Dan Abnett a jeho Little Horus předkládá tak trochu psychologickou sondu do duše Hora Aximanda. Jednoho ze členů Mournivalu Luna Wolves. Ti, kteří četli první tři knihy této ságy, již vědí, jak to celé dopadlo. Malý Horus zůstávající členem Sons of Horus začíná trpět svým rozhodnutím na Isstvanu III a snaží se znovu obnovit Mournival. Do jeho snažení však zasahuje útok na Dwell, kde stojí proti legii Iron Hands a při jeho rozpoložení takřka podlehně překvapivému útoku White Scars.

Předposlední povídkou je The Iron Within od Rova Sanderse, v níž se dozvídám, kdože to vlastně může za tak skvělé opevnění Císařova paláce.  Byl jím Barabas Dantioch. Co je překvapivé, byl členem Iron Warriors. Nezradil však Císaře a ve své pevnosti Schadenhold, jíž sám navrhl, se dokázal bránit takřka rok proti mohutné přesile Horových přívrženců. A právě tento příběh mi autor velmi čtivě předkládá.

První řádky Savage Wapons od Aarona Dembski-Bowdena mne hnedka nakoply, protože hustý habrový les, kde je habr vedle habru a kde není, je nepropustná mlha. Ti znalejší již vědí, že příběh bude o Dark Angles a naštěstí se ten děsivý začátek z Calibanu přemisťuje jinam. Na Tsagualsu. Takový bezcenný kus šutru, jenže na tom šutru se mají setkat Primarch Lion a Curze. Curze primarch Legie Night Lords totiž úspěšně zabraňuje Lionovi v participaci na obraně Imperia, a tak si s ním dal dostaveníčko, jestli by ho náhodou nepřesvědčil, že by se přidal na stranu Hora. Jenže nebyl by to šéf první legie, proto Curzemu řekl důrazné ne a byla z toho pořádná bitka mezi Primarchy.

Nu musím všechny autory poplácat po zádech, protože až na menší detaily se mi všechny povídky opravdu líbily. Ať již svou zápletkou, čtivostí či akcí, všechny krásně, a řekl bych, že i více, doplňovali válku mezi bratry Astarty ve 30. Tisíciletí. Knihu bych zařadil asi na čtvrté místo hned za Fulgrima, Mechanicum a Thousand Sons.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4429084
Today
This Month
Last Month
All days
654
38458
42089
4429084

Your IP: 44.210.83.132
Server Time: 2024-05-26 06:40:19

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME