Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Jerry Pournell - Cyklus Falkenbergova Legie

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Cover

Než jsem se rozmyslel, že napíšu něco o jedné knize, tak jsem rovnou přečetl všechny…

  Tento rok jsem se rozhodl, že budu dávat přednost již dříve přečteným knihám a začal jsem minule zmíněnou sérií Navigátor. Nyní mé oko padlo na knihy Jerry Pournella z cyklu Falkenbergova legie. Jedná se o pětidílný cyklus, v němž mne autor přivádí do budoucnosti ovládané Kondominiem (v originále CoDominium kde se vzalo to "n" v českém překladu je mi stále záhadou) - podivným a nutným spojenectvím USA a Ruska. Toto křehké spojenectví je udržováno několika institucemi Ruskou Vesmírnou flotilou, Americkými mariňáky a v neposlední řadě Velkým senátem sídlícím kdesi v útrobách Měsíce. Jelikož se vládnoucí garnitura bála zničení, zakázala rozvoj technologií a technici tak museli být pod přísným dohledem. Avšak díky potlačení vývoje a částečnému peněžnímu kolapsu se Země začala zbavovat svých občanů. Pomocí Migračních úřadů vystěhovávala miliony nepohodlných lidí na primitivní objevené světy. Na koloniálních světech se po čase rozpoutalo peklo a museli začít zasahovat Kondominiální mariňáci. John Christian Falkenberg při jedné takové akci ztratil, ve své jednotce, syna vlivného velkosenátora Bronsona. Musel být odstraněn. Pro své úspěchy však měl své dobré přátele v loďstvu, kteří jej propustili a nyní, když se Kondominium rozpadá, Falkenberg má svou legii žoldnéřů, jež řeší konflikty na různých světech, s tajným plánem zachránit samotné lidstvo, jenže nenávist velkosenátora Bronsona je obrovská…

Na západ od CtiPrinc a žoldnéř

 Jerry Pournelle mi předkládá poměrně propletenou politicko-sociálně-militantní sérii. V první knize Žoldnéř se na počátku člověk ztratí, protože toho politického pozadí je tam poměrně hodně, avšak po překonání prvotního šoku jste vrženi s Falkenbergovou legií na planetu Nový Washington. Ač se to nezdá, je první díl velkou spojnicí pro díly ostatní, jedinou výjimku tvoří díl druhý Na západ od Cti, který popisuje vznik legie. Díl Třetí Princ a Žoldnéř je pak zasazen mezi Na západ od Cti a Žoldnéře.  Čtvrtý a pátý díl Král a Žoldnéř, Císař a Žoldnéř se pak odehrávají na planetě Sparta současně s dějem na Novém Washingtonu.

Král a žoldnéřCísař a žoldnéř

 Autorovi se povedlo velmi dobře skloubit všechny aspekty příběhu, postav, reálií i popisu zbraní. Na výbornou pak byly zvládnuty bojové akce, jejich taktika a strategie a celé by to tak mohlo sloužit jako učebnice pro vojáky.

Hodnocení

 

Sdílejte tento článek

prechod

2734454
Today
This Month
Last Month
All days
995
37214
43638
2734454

Your IP: 3.238.107.166
Server Time: 2020-11-25 14:16:48

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME