Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Nepřemožitelný

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m


V budoucnosti se lidé vydali ve svých korábech prozkoumávat vesmír, aby nalezli jiné civilizace…

Vítejte v dalším světě podle představ Stanislawa Lema, jednoho z nejlepších polských spisovatelů science fiction.

Staré slunce září své rudé světlo na planetu plnou pouští a oceánů. Všude jen písek a vítr, který zahaluje starodávné artefakty z pradávných dob. A tam kdesi v té poušti tyčí se stín vesmírného plavidla Kondor, který zde přistál před 10 lety, aby provedl průzkum. Dnes je však tichý. Neživý. Mrtvý…

Lem nám předkládá opět jeden ze svých dobrodružných fantastických příběhů v nejlepší možné formě. Dialogy jsou prošpikovány spoustou technických výrazů a pojmů, ve kterých se člověk chvílemi ztrácí a nechápe, co tím autor myslí, avšak záhy je mu to vysvětleno v postupujícím příběhu. Opět je znát vliv a atmosféra klasických „budovatelů“. Člověk cítí, z mnohatunových kolosů, jaderných reaktorů obrovský závan sveřepých soudruhů komunistů, kteří se jali obarvit vesmír do ruda. Mně osobně to však nevadí a naopak mi to přijde záživnější, čtivější a částečně si člověk vzpomene jaké to bylo. Nejsem zas tak starej, ale jejich propagandu, atmosféru jsem ještě zastihl :o). Tento román jako i jiné nejsou o politice, jsou to vědecké fikce, které svým stylem vycházejí z tehdejší doby.

Nepřemožitelný oživil posádku z jejího spánku a brzdné motory se jali brzdit. Vesmírný koráb se připravoval na přistání. Úkol byl jasný, prozkoumat planetu a vyšetřit, co se stalo sesterské lodi Kondor, která zde přistála před 10 lety…

Stanilaw Lem však neukazuje pouze to, jak dokonale dokázal hýřit technickým slovníkem, ale dokázal z technické roviny přejít do hluboké lidskosti, duše člověka, pocitů a stavů mysli, aby ve finále oloupal člověka až na jeho samotnou podstatu vědomí.

Kniha pojednává o průzkumu planety s naprosto odlišnou sférou života do niž svým výzkumem zasáhl člověk, který se jejímu působení musel bránit. Je však otázkou zda-li v tomto souboji vyhraje důvtip člověka nebo zvítězí nespoutaný cizí život.

Další z románů, který dokazuje neotřesitelnou pozici tohoto autora na trůně spisovatelů žánru.

 

 

Sdílejte tento článek

prechod

3079647
Today
This Month
Last Month
All days
313
1549
49209
3079647

Your IP: 3.235.56.11
Server Time: 2021-08-02 06:00:03

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME