Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Dan Simmons Ílion a Olymp

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

 

cover

O hněvu Achillea, syna Péleova, zabijáka soucit neznajícího, osudem k smrti předurčeného, nám zpívej, ó Múzo…

Tak začíná epochální výlet do fantastického světa stvořeného spisovatelem Danem Simmonsem. Narodil se v Peorii, ve státě Illinois, v roce 1948. Na jeho kontě můžeme najít od Vědeckofantastických románů, přes horory až po detektivky. Jeho doposud nevýraznějším dílem je Hyperionský Kantos – soubor románů skládajících se z Hyperion, Pád Hyperionu, Endymion a Vzestup Endymionu, který je nazýván novodobou Dunou. Tato sága byla inspirována básníkem Johnem Keatsem a jeho Hyperionem. Nyní je tu nový román, tentokráte inspirovaný Homérovou Íliadou a autor opět nezapomíná nejen na svého oblíbence Keatse.

V této dvoudílné knize skládající se z Ílionu a Olymposu jste vrženi do světa kde tzv. scholici přinášejí čerstvé zprávy z obléhání trojského města Ílion. Dále tu máme lidskou společnost, která neumí už ani číst a holduje si životu neustálých večírků. Této společnosti slouží záhadní Voynixové dělající prakticky všechny ostatní činnosti. A nakonec, u asteroidů sídlící robotičtí Moravci, kteří jsou zneklidněni zvyšující se kvantovou aktivitou u Marsu a Země. To je pouze začátek brilantního příběhu v němž se postupně dozvídám jak se to všechno vlastně má. I když musím poznamenat, že chvílemi bylo těch „kvantových šíleností “ až moc. Ílion je totiž sledován Bohy, jimž scholici denně přinášejí nové zprávy a na Zemi se ze zvyšující se kvantovou aktivitou hroutí dosavadní řád. Voynixové začínají zabíjet lidi a bitva o Ílion se právě nevyvíjí tak jak popisoval Homér, právě od okamžiku kdy je unesen Athénou Patrokles, přítel Achilea, který vyhlásí válku samotným Bohům. Celé se to tak zvrtne a já mohu sledovat jak Trojané a Achájci chráněni Moraveckými silovými poli brání své pozice, a mezitím se na Zemi objevuje Setebos, který vysává mentální energii z míst, kde došlo k největším masakrům v historii lidstva. Jeho hlavní stan se nachází v kráteru paříž. Tady totiž došlo ke zhroucení černé díry a někde odtud se pomalu začínám dozvídat střípky z minulosti Země. Celosvětový Kalifát. Chanát. Postlidé až po zvrácenost Meč Allahův. Aby nakonec ty pohozené střípky vytvořili souvislosti, jež do sebe zapadnou…

Dan Simmons opět dokázal vytvořit mistrovské dílo, jež v současnosti nemá obdoby, proložené verši, které posunují příběh dál a dávají mu ještě větší rozměr. Jediné, co mu musím vytknout, je závěr a jeho koncept. Nevadil mi ani tak způsob odhalení jako samotný dojezd čítající přibližně 50-80stran, který se mi zdá dosti vařený z vody a přilepený k celému příběhu, jemuž trhá tak dobrou čtivost. Chápu, že chtěl nějak dokončit všechny příběhové linky, ale způsob byl slabý, zdál se mi, jakoby měl před „termínem“ :). Nicméně tuto dvoudílnou ságu čítající nějakých 1700 stran mohu všem náročným čtenářům jen doporučit.

 

 

Sdílejte tento článek

prechod

2526272
Today
This Month
Last Month
All days
1674
17341
48932
2526272

Your IP: 35.168.112.145
Server Time: 2020-07-12 22:06:48

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME