Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Král úletů

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Jest to kniha o šílenství lidském…

Philipa K. Dicka vám jistojistě nemusím připomínat, již několikrát jste nějaké to povídání z mé strany mohli číst. Avšak v tomto případě si odskočím s Dickem do úplně jiných vod, než jsem byl navyknutý.

Kniha Král úletů, plným názvem Král úletů – Jack Isidore (ze Sellvile v Kalifornii) : Kronika vědecky ověřených poznatků 1945-1959 je zasazena do Ameriky 50. Let, takže neočekávejte žádné sci-fi. Teď si jistě řeknete, že jsem se zmýlil při výběru nebo, že se nejedná o toho samého autora. Jenže já po této knize tak trochu pátral a zajímal jsem se, jak dopadne Dick v jiné formě.

Samotný román je vyprávěn z několika úhlů pohledu. V prvé řadě tu máme Jacka – zaostalého člověka, který je tak trochu na hlavu a popravdě měl by se i léčit, protože jeho jedinou radostí ze života, krom převzorkovávání pneumatik, je sbírání různého harampádí a libování si ve svém světě plném létajících talířů, spiknutí a konců světa. Jeho život se však mění po návštěvě jeho sestry. Sestra Fay je další jejímaž očima mohu pohlížet na ostatní aktéry příběhu. Fay je inteligentní bakalářka, která si vzala Charlieho, ale mimo to je více méně psychopat, na němž visí moře dalších lidí. Charly je klasický vesnický buran bez titulu, za to však má malou továrničku a vše dělá jen pro svou Fay a své dvě dcery.  Jenže z jeho pohledu se dozvídám, že o manželčiných psychopatických sklonech ví a jeho jedinou touhou je ji zabít. Dále tu máme roztomilí páreček Gwen a Nata. Tento mladý manželský pár se stává obětí manipulace, v době kdy Charlieho postihne srdeční příhoda. Z Nata se stává milenec Fay.

V pozadí toho všeho se na věci dívá blázen Jack, zapisujíc si každý detail, přičemž jeho návštěvy v místní sektě vyústí v predikci konce světa…

Philip K. Dick opět dokazuje, že byl mistr i mimo své pole působnost. Vtáhl mne do příběhu, ve kterém si každá z postav myslela, že je normální, aby pohled další postavy vyvrátil její normalitu. Dokázal tak vyjádřit lidskou jedinečnost, osamocenost i unikátní lidské šílenství, které každý z nás  nosí v hlavě. Jen Jack, který byl všemi považován za blázna, se tak na konci jeví jako nejnormálnější osobnost z celé knihy.

Nechte se tedy i vy Králem úletů přenést do okresu Marin a společně s Jackem prožít to jedinečné šílenství lidské…

 

 

 

 

 

 

Sdílejte tento článek

prechod

3079556
Today
This Month
Last Month
All days
222
1458
49209
3079556

Your IP: 3.235.56.11
Server Time: 2021-08-02 04:43:27

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME