Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Frank Herbert (Brian Herbet a Kevin J. Anderson) - Cesta K Duně

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Cover Cesta k Duně

Cesta to byla dlouhá a trnitá, teď teprve chápu, kde je problém s novými pokračováními Duny…

Po tragickém provedení posledních dvou knih jsem, tak nějak letargicky, bral do rukou knihu Cesta k Duně, na níž je velkým písmem napsán autor Frank Herbert a menším písmem pak Brian Herbert a Kevin J. Anderson. Začetl jsem se a zjistil, jak se to s tou Dunou mělo.

V této knize se totiž nalézají původní kapitoly knihy, které nebyly publikovány nebo kousky nemající šanci se dostat do finální podoby. A jak bývá zvykem u Briana a Kevina, tito pánové se ujali i původního konceptu Duny a podle útržků napsali to, jak měl román vypadat. Byl to pouze návrh, který Frank Herbert nakonec odložil do šuplíku, hodně se lišící od finálně vydaného, ale stejně invence těchto pánů se na něm podepsala o to více. Planeta koření je sice zajímavá, ale postavy jsou prázdné a některé události hodně úsměvné. Frank Herbert věděl proč tento koncept odložit a nepokračovat v něm. Pokud by jej sepsal časem on, jako alternativní vyprávění, bylo by to zajímavé, ale od Briana a Kevina to vyznívá poněkud výsměšně, aka bereme prachy za původní myšlenku slátanou dohromady plochým příběhem, jejž jsme narychlo spíchnuly. Po planetě koření však na řadu přichází vynechané scény nebo celé kapitoly z Duny a Spasitele Duny. Z nich už dýchá pravá Herbertova tvorba, nicméně v některých pasážích se mi zdá, že stejně došlo k editování textů, protože část vypadala na původní záměr a část byla „nová klasika“ bez vnitřních monologů, na kterých původní autor dost stavěl. Ale i tak se jednalo o kvalitní střed, jenž vás naslinil, následovaný krátkými povídkami Briana a Kevina, které měli spojovat různé romány z dob služebnického džihádu atp. Já bych sám za sebe spíše řekl, že je to naprostá katastrofa a snaha prodat ještě něco z toho odpadu, co nám zbyl. Nicméně abych jen nehanil, docela se jim povedla povídka Tváře mučedníka ;).

Když jsem knihu dočetl, položil jsem si otázku, proč vlastně byla vydána? Frank Herbert měl podle textu, stovky krabic se spisy vážících se k Duně a tady je uveřejněno nějakých 200 stránek, zbytek těch poznámek snad nedává smysl nebo si jen Brian s Kevinem vybrali, to co se jim hodilo do krámu a trochu to zeditovali, přidali jako návdavek svou tvorbu a prodali práva vydavatelům? To vědí jen oni. Já však vím jedno jistě, Frank Herbert tvořil svou první Dunu více jak pět let, pátral a zajímal se o pouště, boj proti dunám, náboženství a mnoho dalšího. Celé to nakonec vetknul do svého díla. Jeho následovníci však vydávají romány po roce a ještě stíhají psát svoje vlastní práce, takže je to pro ně už jen ten byznys, který podkopává kdysi tak živý, pestrý svět Duny, ale co, už asi nejsou ani nároční čtenáři, jejž by je ukamenovali…

Sdílejte tento článek

prechod

2375544
Today
This Month
Last Month
All days
794
4955
39292
2375544

Your IP: 3.215.182.81
Server Time: 2020-04-04 18:51:02

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME