Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Hanu Rajaniemi - The Quantum Thief

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Cover

Svět se změnil k nepoznání. Stará Země je pryč a lidstvo po velkém kolapsu poskočilo ve vývoji dopředu...

Jean la Flambeur byl zloděj. Kradl vše, co se mu dostalo pod ruku. Umělecké artefakty, vzpomínky ba i celé osobnosti. Jenže jednoho krásného dne sklapla past a on dnes prožívá další den tím, že se snaží zabít své jiné já, než to jiné já stihne zabít jeho. Prostě další krásné chvilky ve vězení ze kterého není úniku. Avšak jednoho dne se objevuje záhadná Mieli, která jej ze spárů Archonů (dozorců) vysvobodí, ale nic není zadarmo. Jeho vysvobození je totiž podmíněno splněním jistého delikátního úkolu a tak Jean cestuje s Mieli na její lodi Perhonen, která má svou vlastní osobnost, na Mars.

Mars je kupodivu za tu hromadu let stejná hrouda prachu a písku jako kdysi, avšak jeho povrch brázdí město Oubliette, v němž je měnou čas a jehož původním úkolem bylo kdysi terraformování planety. Jenže po velkém kolapsu se mysli na něm vzbouřili a ovládli jej. V tomto jediném kráčejícím městě žije Isidore Beautrelet, jehož koníčkem není nic jiného než luštit kriminální případy. Jeho nejnovějším případem se stává ukradená mysl největšího z mistrů čokolády a zatím vše nasvědčuje tomu, že za tím vším stojí "Piráti myslí", kteří mají v úmyslu prodat tuto jediněčnou mysl Sobornosti.

Jistě jste si všimly podivných výrazů, které jsem v předchozích odstavcích vychrlil, pak vězte, že svět vytvořený auterem je poměrně barvitý, komplexní, poměrně složitý a používající své vlastní speciální výrazivo. Jelikož Rajaniemi neupřesňuje a nevysvětluje, co se vlastně v minulosti stalo a jak je rozdělena "civilizace", tak si obrázek postupně musíte poskládat sami, případně si pomoci slovníčkem, který se v knize však nenachází :).

Mieli a Jean - jiná verze obalu The Quantum Thief

Poslední "lidé" dá-li se to tak říci jsou právě občané města Oubliette. Ti za vše platí svým časem a až jejich čas vyprší stanou se Tichými - stroji, kteří slouží společnosti v různých formách. Po určeném čase je jejich mysl opět nahrána zpět do jejich těla a mohou zase žít jinak. Mezi občany jsou pak anonymní Tzaddikové, jakýsi strážci pořádku. Ve městě pak existuje kolonie Zoku, postlidí, kteří mají v krku implantován krystal, žijí v gildách jako v MMORPG a jejich mysl se někdy sestává z více jedinců. Nu a zbytku soustavy, když vynechám Oorťany (mezi, které patří Mieli) nebo piráty, vládne Sobornost - kolektivní mysl lidí, jenž plní Velký úkol, jimž diktují Zakladatelé mající miliony svých klonů rozdělených do Copy Klanů.

Nu a v této budoucnosti, ve které se vyskytuje tak další padestátka podivných slov a společenských provázaností (přeci nebudu prozrazovat vše :)), mohu sledovat zloděje Jeana, detektiva Isidora až do bodu kdy dochází k odhalením, která mění minulost nejen jejich, ale i celého města. Určitě doporučuji přečíst, protože autor vytvořil poměrně funkční komplexní svět s příběhem ve kterém nechybí invence, překvapení a dějové zvraty.

Sdílejte tento článek

prechod

3079591
Today
This Month
Last Month
All days
257
1493
49209
3079591

Your IP: 3.235.56.11
Server Time: 2021-08-02 05:15:19

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME