Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Dan Simmons - Terror

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

{jcomments on}

Cover

Neustálý chlad pronikající do morku kostí, hrstka mužů choulící se v lodi popraskávající ukrutným náporem ledu…

Dan Simmons opět dokazuje, že patří v současnosti ke spisovatelským špičkám. Dokládá to i přečtení všech zdrojů ze, kterých čerpal. Svůj příběh o hledání Severozápadní cesty si bohapustě nevycucal z prstu, ale jak je jeho zvykem prostudoval tuny zdrojů zmiňující se o tragické výpravě Sira Franklina. Terror a Erebus vyrážejí na svou plavbu. Kapitánem Terroru je Francis Crozier a Kapitánem Erebu je James Fitzjames. Hlavní slovo však má Sir John Franklin, který nemá příliš dobrý úsudek, a díky jeho rozhodnutím lodě Královského veličenstva vplouvají do Severozápadních vod v létě roku 1845. Výprava se komplikuje po první zimě, kdy Erebus zůstal uvězněn v ledu, a kapitáni přišli s návrhem opustit jej a pokračovat v plavbě pouze na Terroru. Tento návrh však Franklin odmítá a chce pokračovat v zaběhnutém scénáři. Již tady na počátku výpravy dochází k opomenutím, při kterých se mají pravidelně zanechávat v kamenných mohylách na souši zprávy, podle nichž by záchranná výprava mohla své předchůdce najít.

Dny se krátí a volné vody je čím dál tím méně, až opět lodě zamrzají. Vypadá to na dlouhou zimu, avšak s příchodem této zimy přichází i tvor, který nemá slitování, toužící po čerstvé krvi. V mrazivé temnotě nastává boj o přežití. Dochází postupně jídlo, teplo a tvor posádky neustále ohrožuje. Mezitím se objeví tajuplná Eskymačka s vyříznutým jazykem. Má něco společného s tím tvorem na ledu? Jak posádka umírá, Crozier si uvědomuje, že na lodích, po další tuhé zimě, nemohou zůstat. Rozhoduje se pro pochod na jih. Nebude to však jednoduché. Potravy je málo, případů kurdějí je čím dál více a někteří z posádky touží po čerstvém mase. Ale fauna není v okruhu stovek kilometrů, výjimkou jsou jen jejich lidští druhové a záhadný tvor přinášející mrazivou smrt jim dýchá na záda.

Simmons v tomto románu předvedl opět mistrovské dílo. Dokázal zhmotnit všudypřítomný mráz a chlad. Dokázal vykouzlit naději i beznaděj. Seslal na zem nelítostného a smrtícího boha Tuunbaqa z Inuických legend. Živě vykreslil prostředí a postavy, s nimiž jste dýchaly, smály se, plakaly i umíraly. Postavil vás před bílou mrazivou smrt a obraz rozkladu lidské mysli, která se snaží pro přežití udělat cokoli…

Sdílejte tento článek

prechod

2455151
Today
This Month
Last Month
All days
528
41956
42606
2455151

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-05-28 07:08:30

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME