Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Dan Simmons - Flashback

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

{jcomments on}Cover

Budoucnost je temná. Svět ovládá Celosvětový Kalifát a Japonsko. V rozpadlých USA, Denveru je bývalý detektiv Nick Bottom požádán o vyšetření vraždy syna magnáta Nakamuri…

Nick Bottom býval policistou, avšak časy se změnily. Kdysi dávné hrdé Spojené státy Americké se rozpadly a zůstaly v prachu dějin, dnes jsou zmítány chaosem, a manželka Nicka zahynula při autonehodě. On sám se stál, jako dalších 340 milionů Američanů, závislým na droze LSD ve které se vrací zpět do těch „lepších“ časů. Nyní má tu možnost napakovat se, splatit dluhy a ještě se dosyta sjet. Dostal nabídku na vyšetření 6 let staré vraždy Keigiho Nakamuri, syna vysoce postaveného magnáta.
Zpočátku se hlavní hrdina zmítá na vážkách mezi světem LSD a vyšetřováním. Zpozorní, když se objeví možnost, že v celém případu figurovala jeho vlastní manželka. Celý případ tak najednou dostává přednost před drogou.
Dan Simmons je skvělý vypravěč, nicméně při čtení tohoto kousku mi prostě přišlo, že se autor snaží smíchat nesmíchatelné a popravdě moc mu to nejde (až moc asi vidím inspiraci Philipem K. Dickem). Výsledkem je sice kvalitní román, ale takový kočkopes plný politiky, ekonomiky, smíchaný s detektivně-akční částí. Jakožto čtenáři mi hodně vadila předvídatelnost děje. Ve velkém se totiž postavy chovaly až moc průhledně a detaily vysely na několika různých artefaktech a informacích. Již předem se dalo, odhadnout kdo, jen zůstávalo dořešit, proč a jaké spojitosti to mělo. Simmons se velmi snažil, ale některé pasáže mohl dočista vypustit, přičemž jedna pasáž ke konci si dokonce zahrávala s myšlenkou „Vyber si čtenáři mezi dobrým či špatným koncem“, což se mi vzhledem k dalším 10 stranám toho dobrého konce moc nelíbilo.
I přes rozporuplnost tohoto dílka považuji čtivost a barvité, realistické (!) vykreslení budoucího světa „po velkém krachu“ za vynikající. Doporučuji přečíst, protože autor přesně odhaduje, kde se naše společnost může za pár let skutečně ocitnout…

 

Sdílejte tento článek

prechod

2455166
Today
This Month
Last Month
All days
543
41971
42606
2455166

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-05-28 07:24:03

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME