Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Masamune Shirow - Ghost in the Shell 1&2

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Ghost in the Shell

Vítejte v kyberpunkové budoucnosti...

 Nakladatelství Crew se několik let snažilo o práva na Japonskou mangu Ghost in the Shell. Snad díky stejnojmennému filmu jdoucímu do kin, se zadařilo, a tak v květnu tohoto roku vyšel první díl. Samozřejmě jsem tuto mangu sušil půl roku v knihovničce, než jsem se dostal k samotné četbě. Donutil mě k tomu druhý díl, který mi přistál na stole.

Vítejte v 21.století, kde se mažou rozdíly mezi strojem a člověkem. Tento věk je plný lidí, jež neváhají propojit svou mysl se strojem a kde není nemožné, aby stroje byly spojeny s lidskou tkání. Samozřejmě i v tomto světě se vyskytuje mnoho nebezpečných jedinců neváhajících zabíjet. Hlavní hrdinka Major Motoko Kusanagi, členka speciální sekce 9 se díky svému vylepšenému kyber-tělu nebojí zasáhnout proti takovým padouchům.

Čtenář dostane spoustu akce protkanou střelbou, výbuchy a návdavkem hackování cizích mozků a těl. Crackování sítí a souboje ve virtuálním prostředí. To celé ve velmi povedené kresbě a s poznámkami, které jsou dnes možná aktuálnější než v době vzniku. Co mne osobně strašně překvapilo je rozsáhlá (humorná) nadsázka s jakou Masamune Širó celé dílko napsal a nakreslil. Odkojen poněkud vážnějšími stejnojmennými filmy a sériemi, to celé okořeněné četbou Neuromancera, jsem čekal více hard kyberpunk, než jsem ve skutečnosti dostal. 

Jelikož první kniha uběhla poměrně svižně, neváhal jsem a otevřel druhou knihu. Zde jsem byl opět překvapen. Tentokráte omluvou autora, že příběh z předchozího dílu nepokračuje, ale odehrává se o pět let později po předchozích událostech. Hm. Tohle miluju jako ve filmech černý záběr s textem o tři měsíce později. Hlavní hrdinka Motoko Kusanagi je zde známá jako Motoko Aramaki a již nepracuje pro sekci 9, ale dělá pro nadnárodní koncern bezpečnostního důstojníka.

Po celém světě má rozmístěno mnoho těl, do kterých se v rámci své práce vtěluje, ovládá je a plní s nimi úkoly. Jednoho dne zjišťuje, jak rozsáhlý je, na první pohled, malý bezpečnostní incident, který se v její korporaci udál.

Akce v tomto díle jde ruku v ruce s neustálým soubojem na síti. Není neobvyklé, že se přes několik stran zavirovává, opatchovává, hackují se satelity, vztyčují se a boří firewally. Tentokráte na více barevných stránkách, než je v manze obvyklé. Jo a taky nahotinek přibylo, přičemž v prvním díle se dvě stránky museli vypustit a zde je toho paradoxně více. Já ty Japonce občas nepochopím.

Sice jsem zatím nedostal Neuromancera, ale druhý díl, ačkoliv nepřináší nic nového, nám trochu přitvrdil a přidal na filozofování. Nakonec je můj dojem o mnoho lepší, než kdybych četl pouze plánovaný jeden díl.

Sdílejte tento článek

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

prechod

1790285
Today
This Month
Last Month
All days
249
15767
18854
1790285

Your IP: 34.224.102.60
Server Time: 2019-01-23 03:32:27

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME