Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

H.P.Lovecraft - Sebrané Spisy Box I

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Lovecraft

Neodolal jsem a ten luxusní box knih zakoupil...

Dlouhou dobu jsem se odhodlával postupně koupit sérii pěti knih od mistra vesmírné hrůzy H.P.Lovecrafta. V jedné chvilce jsem měl už objednanou hrobku, avšak prakticky ten den jsem objevil, že vyšla tato antologie kompletní v luxusní krabičce. Kdo by tomu odolal? Já tedy ne :).

Nakladatelství Albatros mi udělalo radost. Vytěžili totiž, co nejvíce z práv, které měli k dispozici a předložili čtenáři soubor chronologicky seřazený od autorových začátků - Hrobka až po jeho poslední příběhy - Stín Času.

Vrhnul jsem se na Hrobku napsanou v rozmezí 1917 - 1920, která mi ukazuje někdy až hrozné (neplést se slovem hrůzné :)) začátky tvorby. A jak jsem již naznačil začátky to byly velmi krušné. Většina povídek je spíše průměrná, konce roztřepené až žádné, ačkoli čím více se čtenář dostává ke konci, tak některé začínají vystrkávat velmi temné růžky. V těchto příbězích samozřejmě ještě nemohu najít nic z Mýtu Cthulhu, protože Lovecraft spíše zkoušel a napodoboval tvorbu E.A.Poea a Lorda Dunsanyho. Nicméně již v těchto prvotinách byly jisté náznaky věcí budoucích. Líbilo se mi, že byla zachována/použita stará čeština, protože moderní "kodifikace" by dílo velkou měrou poškodila - ztratilo by tu atmosféru a samozřejmě i vnitřní krásu "neuměleckého psaní". Velkou tečkou této knihy je pak esej Josefa Škvoreckého - Podivný pán z Providence a vysvětlivky osvětlující Lovecraftovi hříčky použíté v povídkách.

Nedalo mi to a díky vzestupné kvalitě povídek jsem volně navázal knihou druhou nazvanou Měsíční Močál z let 1921 - 1925. V níž už je vidět obrovský posun, z textu je již cítit větší jistota a vypsanost. To dokazuje hned první povídkou Bezejmenné město, v níž se klene hrůza přes most času do věků před lidstvem. Sem tam samozřejmě dochází k propadu kvality, avšak těch lepších textů je tu o poznání více, než v knize první. Nemohu tak opomenout například Reanimátora (podle nějž byl natočen v roce 1985 film), kde bylo snad poprvé použito oživlých mrtvol či Krysy ve zdech, v níž vytvořil dokonalou zvířeckou hrůzu opět sahající až do temných věků před lidstvem.

Po prvních dvou knihách si však musím odskočit k lehčí tvorbě, protože "vesmírné hrůzy" moc škodí a nadcházející "dvojknihu" Volání Cthulhů si prostě chci užít, jak bych tak řekl na plná chapadla :). Pro čtenáře zajímající se o kořeny hororu a hrůzy doporučuji tuto jedinečnou Albatrosem vydanou sbírku.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4386597
Today
This Month
Last Month
All days
1252
38060
34840
4386597

Your IP: 3.133.86.172
Server Time: 2024-04-27 22:27:37

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME