Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

The Physician (Ranhojič)

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Opravdu jsem nečekal, že mne film překvapí…

Evropský film ještě neumřel! Sice se k těmto filmům dostávám poměrně hůře a jejich témata jsou víceméně na zamyšlení či v pravdě umělecká. To způsobuje, že člověk si u takového filmu zas tak moc neodpočne, protože jej donutí alespoň na chvíli zapřemýšlet, na rozdíl od amerických blockbusterů. Jednoho krásného dne jsem takhle listoval časopisem a narazil na film Ranhojič natočený podle knihy Noaha Gordona. Pouhá anotace mne zaujala, protože děj je zasazen do 11.století – tedy doby temného středověku, kde řádí mor a církev. A právě v této době žije Rob Cole (Tom Payne).

Malý Rob, Angličan, jehož matka je nemocná, poprvé pocítí svůj tajuplný dar – dokáže vycítit přicházející smrt. Jenže konec zvěstuje právě jeho matce. On a jeho dvě sestry jsou brzo od sebe separováni a on se přidá k potulnému ranhojiči (Stellan Skarsgård), který se tak trochu proti své vůli o něj začne starat. Z Roba se postupně stává učedník, který touží pomáhat lidem více, než je obvyklé. Jeho touha dozvědět se více o lidském těle a léčení nemocí jej vede z malé anglické vesnice až do daleké Persie, kde se snaží nastoupit do lékařské školy slavného učence ibn Siná (známého jako Avicenna) (Ben Kingsley). Nejenže však musí zatajit své křesťanství, musí se také potýkat s láskou, jež možná nebude nikdy naplněna. Jeho strasti a studium však jsou jen málem, protože Mullahové cítí slábnoucího vládce a rozdmýchávají islámský fundamentalismus.

Autorům adaptace musím zatleskat. Zprvu vyděšen ze 150 minutové stopáže, musím uznat, že využili každičkou minutu naprosto skvěle. Nebyl okamžik, kdy by mě snímek nudil. Německá produkce se opravdu vytáhla nejen velmi dobře s obsazením ale i se strhující a nepatetickou podívanou, která chvílemi brala dech naprosto unikátním pohledem do středověku, kde v Evropě měla hlavní slovo církev a v muslimských zemích sídlilo mnoho vážených učenců a fundamentalismus, který tomuto prostředí nepřál, se teprve rodil. A proto říkám, jděte do toho. Strhující atmosféra Vás naprosto pohltí.

{jcomments on}

 

Sdílejte tento článek

prechod

4131406
Today
This Month
Last Month
All days
204
30146
31987
4131406

Your IP: 18.232.179.37
Server Time: 2023-09-28 04:28:50

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME