Cover

Kapitán Stevens se probudil v sedadle příměstského vlaku. Ale kde se tam vzal?

Příměstský vlak jede na své standardní trase do Chicaga. Zhoupnutí probouzí jednoho cestujícího. Kapitána Stevense. Ten ohromeně zírá na ženu sedící naproti němu. Je zmaten. Co tady dělá? Kde se tady vzal? Žena se jmenuje Christina a on je učitelem. Ne to je blbost, jasně si pamatuje, že byl v Afganistánu. Seděl ve vrtulníku a byl pod útokem. Jak to, že je tady? Jeho zmatení je ukončeno výbuchem vlaku a on se probouzí v podivném prostoru. Z obrazovky se na něj dívá důstojnice Goodwinová. Dozvídá se, že je ve zdrojovém kódu. Implantátu mrtvého člověka, který seděl v tom vlaku. Má zjistit, kdo odpálil bombu. Jeho zjištění však vedou k dalším šokujícím odhalením.

Zvláštní, tady to neznám...

Nadějný režisér Duncan Jones divákům představuje svůj další projekt v podobě Source code. S jeho předešlým filmem, nenápadně pojmenovaným, Moon slavil nejeden úspěch. Do role Kapitána Stevense byl obsazen Jack Gylenhaal, který si střihnul role ve filmech jako Mariňák, Zodiac či Prince z Persie. V roli Christine se objevuje přitažlivá Michelle Moaghan známá z Constantine či Mission: Impossible 3.

A mám tě zloduchu!

Již od první chvíle vás zaujmou nejen vizuálně zdařilé záběry kamer, ale i velmi hutný hudební doprovod v podání Chrise Bacona, který příjemně překvapil. Dosud totiž pracoval spíše na hudbě pro tv filmy či animáky, takže tento film pro něj byl velkou příležitostí, ve které si myslím, zabodoval.

Co mi armáda tají?

Příběhově si dílko stojí poměrně dobře. Nesnaží se tvářit přehnaně velkolepě, spíše se snaží zamýšlet nad lidskými možnostmi a lidskou podstatou. Samozřejmě pokud bych si měl rýpnout, pak do nelogičností, které vám plivnou autoři do tváře a vy jim je zbaštíte, protože se zaměřujete spíše na psychologii a myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Nicméně pokud by bylo možné zrekonstruovat 8 minut paměti mozku a implantovat je, pak by nebylo možné nacházet řešení ve „vnějším“ světě. Tudíž interakce pouze uvnitř prostoru vlaku a i tak, když se nad tím zamyslíte dále, tak to dosti kulhá, protože původní majitel jistě nechodil po vlaku, neprobíral cestujícím tašky, nekradl zbraň apod. Scénář proto rychle dodává „kvantovou mechaniku“ a na ní lze našroubovat už cokoliv, například i stvoření nového světa. Nakonec některé z vás může překvapit i to, že odhalíte pachatele, dokonce dříve než samotný hlavní hrdina. Stačí se jen dívat, což on zpočátku nedělá, protože emočně zápasí sám se sebou.

Minuta se stává věčností...

Pokud však chyby v příběhu přehlédnete, zjistíte, že není až tak důležitá bomba, ale existenční poselství táhnoucí se celým filmem. Co byste udělali vy, kdybyste zjistili, že vám zbývá minuta do smrti?

Hodnocení

Sdílejte tento článek