Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Jinke Hanlin A6

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Cover Hanlin A6

Budoucnost ve znamení elektronické knihy…

Již delší dobu jsem brousil okolo tohoto dosti diskutovaného tématu. Jedni elektronické knihy milují, jiní je zatracují. Já si však myslím, že oba formáty, mohu-li to tak napsat, mají svá pro a proti. Klasické papírové knihy jsou nejen o čtení, ale i o vnímání, stránky otáčíte, cítíte vůni knihy. U elektronické verze klikáte, nic necítíte, ale na druhou stranu šetříte deštné pralesy, a když vyrazíte někam pryč, nemáte batoh plný těžkých knih (a v letadle tak nemusíte připlácet za super těžké zavazadlo :)). Hned takto na začátku musím poznamenat, že opět vydavatelé zaspali dobu nebo nasadili ceny elektronických knih tak vysoko, že si člověk raději tu klasickou knihu koupí a někde „sežene“ její elektronickou verzi, což je myslím škoda.

Co se týče samotné technologie používané v elektronických knihách, tak tu máme prakticky pouze dvě možnosti (nepočítám-li starší deriváty). Klasický E-ink v nynější verzi Pearl, která má být nejkvalitnější a je použit v Amazon-Kindle 3. Výhodou je pocit, že čtete skoro z papíru. Druhá technologie je Sipix, její výhodou je, že displej je tvrdší a není tak náchylný na prasknutí. Porovnání obou technologií je poměrně složité, ale E-ink má navrch právě kvůli lepšímu kontrastu, který vychází z návrhu technologie kdy mirkokapsule černají na bílém pozadí a u Sipixu je to naopak – berte to hodně zjednodušeně, protože nemá smysl to rozebírat do detailů ;).

Velice dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodl pro tu nebo onu technologii, ale nakonec jsem se vrhnul do náruče Jinke Hanlin A6, která využívá druhou jmenovanou technologii tj. Sipix (hold rád experimentuju :)). Nejenže mi dlouho trvalo, než jsem se rozhodl pro co a na co, ale i samotná dodávka vysněné čtečky trvala prakticky tři měsíce: p, odkládaná zpožděnou výrobou a technickými problémy.

Písmenka kam se podívám

I manga lze číst

Čtečka nakonec dorazila zabalena ve fešné černé krabici s popisky protkanými rozsypaným čajem (tj. čínsky). Po rychlém prozkoumání jsem se jal otevřít krabici. Obsahem balení je samotná čtečka v koženém pouzdře, nabíječka, datový kabel, sluchátka a vtipný český manuál.

Krabice zepředu, si počtu :)

Krabice zezadu, tady už si i něco přečtu :)

Srdcem čtečky je 400Mhz procesor ARM9 od Samsungu doprovázený 128MB ram. Displej je 6“ s rozlišením 600x800 v 16-ti stupních šedi a podporou multi-touche. Interní paměť je 2GB s možností vložit až 16GB SDHC paměťovou kartu. Další vlastností pak je wifi b/g s prohlížečem, email klientem a RSS čtečkou. Někde uvnitř by měl být i akcelerometr, který má otáčet obraz čtečky podle natočení, avšak toto jsem konzultoval s prodejcem, protože tato funkce jaksi nefunguje :p. Nabíjení je řešeno přes mini-usb vzor Canon a hned vedle tohoto konektoru je sluchátkový vstup na 3,5 jack. Čtečku lze nabíjet nejen přes dodávanou nabíječku, ale i z PC kde se tváří jako výměnný disk (případně jako dva pokud máte vloženu SD kartu). Výdrž ještě nevím, ale má se pohybovat okolo 8000 otočení stránek, tak uvidíme :).

Pohled ze shora

Pohled ze zdola

Dostávám se k softwaru čtečky. Hlavní menu se sestává z 9 ikonek představujících Pokračovat ve čtení (asi nemá smysl vysvětlovat), Moje knihovna (asi taky nemá cenu), Moje Hudba (to už vůbec ne), Knižní obchod – zde bych se pozastavil. Tato položka je zajímavá v tom, že vás nasměruje na stránku Google books, ale když se vyvolá menu, slouží i jako webový prohlížeč. Další položkou je Pošta – Email klient, který podporuje mnoho světových schránek nebo je možné nadefinovat vlastní. Pak tu máme RSS na čtení novinek, Aplikace v niž se nachází pouze poznámkový blok, Nastavení systému v němž mohu nastavit čtečku – od jazyka, přes změnu fontů až po sítové nastavení. Moc k nastavení toho zas tak není asi 10 položek. A nakonec Wifi na které když se tapne, tak se čtečka připojí k definované síti.

Menu

Vše je dobré, jednoduché a i bez přečtení manuálu se v ovládání vyznáte. Osobně se mi však zdá, že se jedná o prvotní verzi firmware, která obsahuje řadu chyb. Hlavním problémem je odezva, která se mi zdá poměrně malá, multi-touch nefunguje všude, akcelerometr nefunguje vůbec. Mizí nastavení přizpůsobit na stránku u obrázků nebo nejde nastavit všem obrázkům najednou – což je otrava. U některých se obrázek přizpůsobí automaticky a u dalšího ne atp. Ani vlastnímu čtení se nevyhnulo pár chybičkám - zalamovaní českých znaků „a,e“ apod. je někdy divné a někdy ze záhadného důvodu chybí písmenko na konci řádku :).

Nastavení


Poslední překážkou může být cena, která je poměrně vysoká na jednoúčelové zařízení, avšak pokud si člověk spočítá, že za dnešní knihu zaplatí v průměru 300kč vyjde mu, že během cca 20knih se mu investice vrátí. Navíc displej nesvítí a tak unavuje oči obdobně jako čtení z papíru.

 

Ctení

Lupa

Bližší pohled na písmo

Co se týče kontrastu, nezdá se mi až tak špatný, zřejmě Sipix trochu postoupil ve vývoji. Nicméně ještě stále nemá na Pearl E-ink, který je tuším již třetí generací. Nabízí se však otázka jestli nižší kontrast není způsoben další vrstvou a to dotekovou.

Opravdu prvotní Firmware :)

Nicméně i přes problémy, které doufám vyřeší další firmware, se na přístroji čte velmi dobře. Písmenka vypadají, jakoby byla inkoustem napsána na papíře a jsou ostrá z jakéhokoli úhlu pohledu. Komiks i Manga lze číst bez větších neduhů a tak pokud oželíte barvičky, neodtrhnete od příběhů oči.

Manga 01

Manga 02

Komiks, původně barevný a velký formát tj. delší načítání :)

Sdílejte tento článek

prechod

4371129
Today
This Month
Last Month
All days
269
22592
34840
4371129

Your IP: 18.216.190.167
Server Time: 2024-04-19 06:04:59

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME