Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Mark Twain - Tajemný Cizinec

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Mark Twain - Tajemný Cizinec

Kdo by neznal Samuela Clemense… ?

 Pokud Vám toto jméno nic neříká pak vězte, že se jedná o vlastní jméno proslulého Marka Twaina, který je znám svými humorně-dobrodružnými díly o Tomu Sawyerovi a Huckleberrym Finnovi. Nicméně vedle humorných, satirických příběhů vytvořil i díla, kde má navrch pesimismus a pochmurný pohled na vývoj a budoucnost lidstva. K tomuto dílu patří právě úzká knížečka Tajemný Cizinec, na níž pracoval celých 20 let a která vyšla až po jeho smrti.

Před čtenářem se odvíjí poutavý příběh ze středověké rakouské vesnice roku 1590. Hlavní postavou je Filip Traum, Satanův synovec – skeptický glosátor veškerého lidského hemžení, který svým třem chlapeckým přátelům odhaluje zrůdnost mravních principů, na nichž lidská společnost stojí. Koná různá dobra, avšak jen málokdy se dočká pochopení či vděku. Příběh díky jeho konáním odhaluje ve své nahotě věčnou malost, zaslepenost, stádnost, manipulovatelnost a mravní pokleslost lidí.

Není to snadné čtení a z mnoha věcí naprosto zamrazí. Jedná se o neobvyklou a velmi dobrou sondu do lidských duší, která je aktuální i v dnešní době. Nejsilnějším prohlášením Filipa Trauma pak zůstává:

„Lidský život většinou bývá asi tak napůl rozdělen mezi štěstí a neštěstí. Pokud to rozdělení není rovnoměrné, převládá neštěstí – tak je tomu vždycky. Nikdy naopak.“

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

2743840
Today
This Month
Last Month
All days
124
3489
43111
2743840

Your IP: 3.237.67.179
Server Time: 2020-12-04 04:45:37

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME