Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Chuck Palahniuk - Program pro Přeživší

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Chuck Palahniuk - Program pro Přeživší

Chuck je zpět! A já přemýšlím, jestli má cenu k jeho dílku vůbec něco psát… :)

 Chuck Palahniuk vystudoval žurnalistiku, avšak sám nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde nakonec strávil 13 let svého života. A jak to, tak bývá člověk v některých profesích má otevřené oči, hlavu otevřenou a čerpá ze svého okolí. Jeho prvotinou měly být Neviditelné nestvůry (musím také napsat krátký textík), zprvu nakladatelem odmítnuté. Natruc tomu autor vydal Klub Rváčů, jež přinesl obrovský úspěch. Než se však Chuck vrátil ke své prvotině napsal Program pro Přeživší.

Autor nám opět servíruje svůj příběh od konce a netají se tak jeho vyústěním. Čtenáře tím naopak připoutá k tomu, co vedlo hlavního hrdinu Tendera Bransona, že sedí sám v uneseném letadle, kterému dochází palivo. Vězte, že příběh je opět parafrází a černou groteskou na dnešní svět, ačkoliv samotná kniha vyšla v roce 2002.

Tender Branson vyrostl v podivné uzavřené komunitě. Puritánsky a přísně vedené sektě, jež vysílá své členy do vnějšího světa vykonávat podřadné práce za stravu a ubytování, aby tak dopomohli k velkému Božímu dílu. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy sekta spáchá kolektivní sebevraždu, protože všichni členové ji musí následovat. Stát neváhá a vytváří Program pro Přeživší, jen aby zachránil zbytek jejich členů. Jenže tu si jeden pustí plyn, tu se jedna otráví chlorem. Členů tak valem ubývá až nakonec skončí Tender samotinký. Toho se chytne televizní agentura, která z něj vyrobí novodobého mesiáše.

Připravte se na divokou jízdu, plnou návodů, jak nejlépe vyčistit kdejakou skvrnu od čehokoliv, jež se vysmívá kultům, sektám i mesiášství televizních kazatelů. U nás sice ne moc aktuální, avšak kniha hovoří i o vlivu médií a propagandy, do lidských životů zasahující masové kultuře a manipulaci s myšlením.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4131456
Today
This Month
Last Month
All days
254
30196
31987
4131456

Your IP: 18.232.179.37
Server Time: 2023-09-28 05:00:52

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME