Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Chuck Palahniuk - Klub Rváčů

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

klub rvačů

První pravidlo Klubu rváčů je nemluvit o Klubu rváčů…

 Je to již několik let, co jsem dřepěl u filmového Klubu rváčů a nedávno jsem zakopnul o info, že jej budou dávat v televizi. Od té doby jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že si jej na velkém plátně opět pustím. Tak dobrej film to je :). Jak dny plynuly a já věčně nemám čas, tak jsem se jednoho dne čistě náhodou hrabal mou malou velkou knihovničkou a zrak mi ulpěl právě na Klubu rváčů od Chucka Palahniuka. Hmm, předloha k filmu. Hmm, že bych dal knížku? Nu a jak to dopadlo asi víte. Za den jsem tu knížku o necelých 190 stranách zblajznul jako zákusek. Výborný zákusek.

Příběh pojednává o hlavním hrdinovi, který je chycen v kolotoči konzumní společnosti. Dnes se tato kniha tedy stává ještě více aktuální než v době jejího vzniku. Protagonista žije svůj hektický a stereotypní život. V několika zaměstnáních se honí jako blázen, nakupuje tretky, které ani nepotřebuje, aby v jedné chvíli nemohl usnout. A znova. A znova. Když toto trvá již půl roku, začíná si uvědomovat, jak vlastně nežije. Jak je prázdný. Jak se všechno opakuje. Jak jej opustil Bůh. Začne proto navštěvovat různé terapeutické kroužky. Rakovina prostaty. Rakovina střev. Zabijácké mozkové mikroorganismy. Zde paradoxně hledá vysvobození z nespavosti a jistý smysl svého života. Do cesty mu však osud nejprve postaví Marlu. Ženu, která také začne navštěvovat tyto kroužky, ačkoliv také není nemocná. Podvodnice. Ona a On. Dva podvodníci.

Druhým a zároveň třetím zlomem v jeho životě se jeví výbuch v jeho udržovaném bytě plném těch serepetiček, jež vlastně nikdy nepotřeboval a setkání s Tylerem Durdenem. Tylerem, který jej u sebe nechá bydlet, pokud mu jednu pořádně ubalí pěstí. Právě zde se zrodí první myšlenka na Klub rváčů. V životě hlavního hrdiny tak dochází k nečekané změně v postojích k sobě samému a k celé společnosti.

Zfilmovaná verze na mne před lety opravdu zapůsobila, avšak kniha to je teprve něco! Naprostá kanonáda úsečných vět autora modelující konzumní svět, parodizující velké věci. Černohumorné tragikomické vsuvky. A pak? Proměna lidí na zvířata. Krev a pot. Organizovaná Anarchie. Vzpoura proti zavedeným řádům. Snaha smazat svůj status pouhého čísla ve společnosti. Stát se legendou!

Osobně se divím, že tuto knihu nemají za svou bibli anarchisté, protože je to slušný návod :) Nicméně kromě návodu jak vlepováním jednoho políčka porna do pohádky či močením do drahých jídel posíláte ke dnu celou společnost, z knihy přímo čiší lidská opuštěnost, prázdnota v konzumní společnosti a hledání smyslu života.

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4131623
Today
This Month
Last Month
All days
421
30363
31987
4131623

Your IP: 18.232.179.37
Server Time: 2023-09-28 05:27:35

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME