Recenze na Filmy, Anime, Hudbu, Knihy - Abiotic

Eivør

Kutim

Vrtám se momentálně v Linuxu a MacOS X :)

Momentálně čtu hodně věcí :)

Poslouchám Wardruna, King Diamond

Koukám na Anime série z podzimní sezóny

Z hrané scény se rozhoupávám k Vikingům

Filmy starý padesátkový fláky snad i Univesal horory :p

Hraju W40K Dawn of War III

C

o

 

k

u

t

i

m

Eivør

Internet je dobrý zdroj inspirace…

 Bez tohoto media by člověk nezakopl o tunu zajímavých věcí z hudebního koutku. Třeba o Faun, Wardrunu, Heilung, Gate, Eivør. Bez zajímavosti není, že pokud bychom zkoumali zmíněné, pak zjistíme, že se všichni znají a koncertují prakticky spolu :).

V tomto textu bych se rád zmínil právě o Eivør Pálsdóttir, jak se zpěvačka jmenuje celým jménem. Rodačka z Faerských ostrovů se poprvé na podiu objevila již ve svých 13 letech a hnedle vyhrála národní pěveckou soutěž. Její hvězda prudce vystoupala a k dnešnímu dni má na svém kontě nějakých 10 alb. Pro fanoušky seriálů či videoher mohu zmínit, že se podílela na soundtracku k The Last Kingdom či poslednímu God of War.

K Eivør jsem se dostal díky pátrání po (experimentální) hudbě, která není zpívaná v angličtině. Anglickými texty jsem již pár let doslova prosycen, a právě hudba zpívaná v jiných jazycích rezonuje neobvyklou rytmikou a zabarvením, což přináší z poslechu zase trochu jiný zážitek. Již první song Í Tokuni, který jsem slyšel mne uchvátil spojením neobvyklé řeči, skvělým vokálem a chvílemi takřka agresivními industriálními elektronickými rytmy. Mimo tohoto originálu Eivør vytvořila i anglickou verzi s názvem Into The Mist, jejíž poslech sice není špatný, ale už nemá takový efekt. Schválně zkuste porovnat :).

Jelikož se Eivør nebojí experimentovat, tak v jejím repertoáru najdete od jazzu, přes country/folk, klasiku až k trip hopu. Nu a díky velké variabilitě a skvělému vokálu ji začal objevovat i svět. Na začátku tohoto roku rozjela velké jarní turné po Evropě a v rámci něj poprvé navštívila v dubnu i Prahu. Sice jsem zaplakal, že ve Švédské části turné ji sekundoval Einar Selvik a ve zbytku neméně zajímavá Konni Kass, ale i přes to jsme na koncert vyrazily. Hold chtěl jsem ji opravdu slyšet naživo.

V sále se shluklo odhadem na sedm stovek lidí, kteří vytvořili skvělou atmosféru. Ke konci tak hutnou, že mnohým bylo z vydýchaného vzduchu na omdlení. Až na nedostatek vzduchu a obvykle přepálené ozvučení, jež občas nestíhalo zpívané rozsahy, byl však koncert naprosto úchvatný. Eivør nenechala nikoho na pochybách, že prostě hrát a zpívat umí na jedničku!

{jcomments on}

Sdílejte tento článek

prechod

4486815
Today
This Month
Last Month
All days
94
16073
36674
4486815

Your IP: 44.192.94.177
Server Time: 2024-07-16 07:05:14

Kontaktujte Mne:

e-mail: paul.muaddib.at.tiscali.cz

ICQ: Paul Muad'Dib 

Skype: Skype status

Již nikam vedoucí odkazy

Legacy of Alchera Guild

fotokate

Lorgit

Shoujo-ai

Shadow

SETI@HOME